ΕΝΠ – ΑΕΚ 54-67: Συνέχισε το… κυνήγι και την παράδοση η ΑΕΚ και… ικανοποιήθηκαν ΑΠΟΕΛ και ΕΘΑ!

0

Δίνοντας συνέχεια στην απόλυτη θετική παράδοση που έχει φτιάξει στα παιχνίδια με την Ένωση, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Παραλίμνι, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία για την 23η αγωνιστική του Πρωταθλήματος!

Η ΑΕΚ, επικράτησε με σκορ 67-54.

Πράγμα που σημαίνει, ότι παραμένει ισόβαθμη του Κεραυνού στην κορυφή (αλλά μειονεκτεί) και φυσικά, κρατάει στο ακέραιο τις ελπίδες για κατάκτηση της πρωτιάς με την ολοκλήρωση της 2ης φάσης.

Την ίδια στιγμή η Ένωση παρέμεινε στο -1 από τον ΑΠΟΕΛ, ταυτόχρονα όμως και η ΕΘΑ, που μπήκε για τα πολύ καλά πια, στη μάχη για την 4η θέση!

To παιχνίδι

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που προηγήθηκε στο 10λεπτο με 5-19! Ολοκληρωτική η κυριαρχία των φιλοξενουμένων στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, αλλά στη 2η περίοδο, η Ένωση κατάφερε να πάρει το παιχνίδι σε ένα γρηγορότερο τέμπο. Έτσι, βρήκε και λύσεις στην επίθεση, μετά το 15` και ενώ λίγο πριν, η ΑΕΚ είχε ανοίξει τη διαφορά στους 20 πόντους (18-38)!

Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 28-40.

Κυρίαρχη η ΑΕΚ στην 1η περίοδο, ισορροπία στη 2η και κυριαρχία της Ένωσης στην 3η περίοδο! Νέα αλλαγή σκηνικού κατά την 3η περίοδο λοιπόν, με την Ένωση να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση και με την ΑΕΚ, να μην μπορεί να βρει τις λύσεις.

Το προβάδισμα των πρασινοκίτρινων, μειωνόταν με μαθηματική ακρίβεια, μέχρι που η Ένωση, από το -20 του 15`, ισοφάρισε σε 49-49, όταν έκλεισε το τρίτο κομμάτι στον αγώνα και έτσι, η 4η περίοδος, αναμενόταν με τεράστιο ενδιαφέρον!

Όμως στην 4η περίοδο η ΑΕΚ έδειξε ότι ήταν αποφασισμένη να μην πάθει ζημιά και έτσι, επέβαλε το δικό της ρυθμό. Κύριο της όπλο η δυνατή άμυνα που παρουσίασε σε αυτό το διάστημα, με αποτέλεσμα οι λύσεις της γηπεδούχου να περιορισθούν.

Ωστόσο, ως το 35`, η Ένωση διεκδικούσε στα ίσα τη νίκη, αλλά όταν στο 37`, η διαφορά ανέβηκε στους 12 (52-64), όπως φάνηκε εκ των υστέρων, η Ένωση δεν είχε άλλες δυνάμεις (κυρίως επειδή την πίεζε ο χρόνος) για να επανέλθει και τελικά, η ομάδα της Λάρνακας πήρε το ροζ φύλλο, κερδίζοντας με 54-67.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 5-19, 23-21, 21-9, 5-18.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 5-19, 28-40, 49-49, 54-67.

ENΠ (Μ. Κακιούζης): Ουίλλιαμς 8 (2), Σιλβέστερ 10, Ίνγκραμ 16 (1), Παπαδόπουλος, Μπλάκσιρ 2, Χαραλάμπους, Γκρίφιν 17 (1), Πυρίλλης 1.

ΑΕΚ (Ν. Παπαδόπουλος): Μπράουν 7, Σιζόπουλος, Όγκμπεϊτζ 5, Παντελή 14 (2), Μαντοβάνης 10 (1), Γεωργίου, Χάμιλτον 16 (4), Κουμής 2, Μπάσσεϊ 13 (1).