ΕΝΠ – Απόλλων 75-76: Αντέδρασε και… απέδρασε εν μέσω θρίλερ!

0

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια, της μέχρι τώρα αγωνιστικής περιόδου, ο Απόλλωνας κατάφερε να αντιδράσει, μετά τις δυο συνεχόμενες ήττες από τις οποίες προερχόταν και ταυτόχρονα, να υποχρεώσει στην τέταρτη συνεχόμενη της ήττα, την Ένωση, κερδίζοντας την με την ελάχιστη διαφορά, του ενός πόντου!

Σκορ 75-76 για την ομάδα της Λεμεσού, στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Παραλίμνι.

To παιχνίδι

Ο Απόλλωνας είχε προηγηθεί με 70-76, λίγο πριν από το τέλος και συγκεκριμένα στο 39`39“, με το Στέφανο Ηλιάδη να ευστοχεί σε 4 συνεχόμενες προσπάθειες από τη γραμμή των βολών.

Όμως η Ένωση μείωσε σε 75-76, πρώτα με τρίποντο του Άνκρουμ και με βολές του Ντουράμ.

Στη συνέχεια ο Ηλιάδης ήταν άστοχος από τη γραμμή και στις 2 βολές, για να ακολουθήσει λάθος του Παπαδόπουλου και με αυτόν τον τρόπο, ο Απόλλωνας πήρε το ροζ φύλλο.

Όσο για το υπόλοιπο διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 21-19 στο 10λεπτο, ενώ στο ημίχρονο, το προβάδισμα πήρε ο Απόλλωνας με 34-38 και το είχε και με τη λήξη της 3ης περιόδου (53-57).

Γενικά, σε όλο το παιχνίδι οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν τις πιο πολλές λύσεις στην εκτέλεση, από τους Χόλις, Ουίλλιαμς, ενώ για τον Απόλλωνα, λύσεις έδιναν οι Ντάγκλας, Λούις, Τζάκσον.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 21-19, 13-19, 19-19, 22-19.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 21-19, 34-38, 53-57, 75-76.

ΕΝΠ (Μ. Κακιούζης): Χόλις 23 (1), Ουίλλιαμς 16 (1), Χαραλάμπους 3 (1), Άνκρουμ 9 (1), Μπλάκσιρ 9, Σέπος, Ντουράμ 8, Παπαδόπουλος 7 (1).