Έπαθαν …ηλεκτροπληξία οι Δανοί!

0

Ο Δημήτρης Κοντός γράφει για έναν μαγικό Κεραυνό που πάτησε τη Μπάκεν και προκρίθηκε μετά από ένα απίστευτο δεύτερο μέρος με επιμέρους σκορ 24-55

Τι ήταν πάλι και τούτο; Ο Κεραυνός «χτύπησε» τους Δανούς που έπαθαν …ηλεκτροπληξία και παρέδωσαν το πνεύμα τους στα παιδιά του Λειβαδιώτη. Η ομάδα της Κύπρου βρέθηκε στο -15 (40-25) στο 16’ αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα όλα άλλαξαν. Λες και κάποιος γύρισε το τσιπάκι του Κεραυνού που με σερί 29-69 και επιμέρους 24-55 στο δεύτερο μέρος έφυγε με μια απίστευτη ανατροπή από τη Δανία. Και όλα αυτά ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο αποχώρησε ο Ο΄ Μπράιαν (είχε 22 πόντους σε 19 λεπτά), ωστόσο, ο Χάγκινς και ο Στυλιανού πήραν τα …όπλα τους και εκτέλεσαν τη Μπάκεν.

Ο Κεραυνός κουβαλούσε στην πλάτη το -9 του πρώτου αγώνα στον Στρόβολο οπότε ήταν εξ’ αρχής δύσκολο να πετύχει την υπέρβαση στη Δανία. Παράλληλα, θα πρέπει να πούμε πως όταν έχεις δεχθεί 95 πόντους στην έδρα σου παρουσιάζοντας τόσα αμυντικά τρωτά σημεία τότε οφείλεις να είσαι πιο συγκεντρωμένος. Εξάλλου, μόνο αν παίξεις σκληρά θα έχεις τύχη να ανατρέψεις ένα κακό αποτέλεσμα και δη μακριά από την έδρα σου (αυτό που έκανε δηλαδή η ομάδα από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου). Στο πρώτο μέρος ο Κεραυνός βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους και να κυνηγά ένα θαύμα απέναντι στους Δανούς.

Κακές αποστάσεις στην επίθεση, εκνευρισμός και λάθη στην άμυνα συνέθεσαν το μεγαλύτερο κομμάτι του ημιχρόνου. Στο τελευταίο τρίλεπτο και μετά τις οδηγίες του προπονητή τους οι φιλοξενούμενοι πάτησαν στο παρκέ με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα θέλοντας να παλέψουν για τις όποιες πιθανότητες τους αναλογούσαν. Με τον Ο’ Μπράιαν να πραγματοποιεί μια συγκλονιστική εμφάνιση σημειώνοντας 17 από τους 39 πόντους της ομάδας ο Κεραυνός μάζεψε την κατάσταση και έφτασε να κλείσει το ημίχρονο με το 45-39 να μοιάζει πιο θετικό από τη συνολική εικόνα.
Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Λειβαδιώτη βγήκαν στο παρκέ για να παίξουν τα ρέστα τους έχοντας διαγράψει το πρώτο 15λεπτο του ματς. Ένα συνολικό σερί 2-20 μετέτρεψε το 43-31 σε 45-51 και έβαλε φωτιά στο ματς θυμίζοντας αρκετά την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων ως προς τη διακύμανση. Με την ίδια συγκέντρωση και τον Χάγκινς να οργιάζει ο Κεραυνός κομμάτι, κομμάτι ανέβαζε τη διαφορά φτάνοντας στο 58-73 στο 34 με τους Δανούς να κοιτάζουν αποσβολωμένοι τα παιδιά του Λειβαδιώτη. Και εκεί που οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν την επιστροφή ήρθε ο Στυλιανού να τους κόψει κάθε ελπίδα και να εκτοξεύσει τον Κεραυνό που πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη και ανατροπή μέσα στη Δανία! Τα 10/22 τρίποντα ήταν το κερασάκι αλλά όλη η ουσία ήταν η αλλαγή της αμυντικής συμπεριφοράς όσων πάτησαν το παρκέ. Μπράβο μάγκες!

ΥΓ: Τεράστια νίκη που εκτοξεύει την αυτοπεποίθηση της ομάδας του Κεραυνού και παράλληλα δείχνει της δυνατότητες της.