Έπεσε με ψηλά το κεφάλι η Εθνική κόντρα στην Αυστρία

235

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών, που παρά το πολύ καλό πρόσωπο που έδειξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, υπέκυψε στην Αυστρία στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021. Οι διεθνείς μας πάλεψαν απέναντι σε έναν σημαντικό αντίπαλο, με το τελικό 71-81 να αδικεί την εξαιρετική προσπάθεια που έγινε…

Στο πρώτο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγχε το ρυθμό και σε πολλά σημεία διατηρούσε το προβάδισμα όντας εξαιρετικά διαβασμένο σε επίθεση και άμυνα. Ακόμα κι όταν οι Αυστριακοί ανέβασαν στροφές και πήραν το προβάδισμα, τo σκορ ήταν κοντά στη μεγαλύτερη διάρκειά του και όλα έδειχναν πως θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Ωστόσο, κάποια ατυχή σφυρίγματα, σε συνδυασμό με την αστοχία στα τελευταία λεπτά, άνοιξαν την “ψαλίδα” και έφεραν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα 13/33 τρίποντα (παρά τα 0/6 του Ταϊρέλ Μπιγκς) δεν αρκούσαν στην ομάδα του Λίνου Γαβριήλ, η οποία πήρε σημαντικές λύσεις από τα περιφερειακά σουτ του Νίκου Στυλιανού, του Στέφανου Μιχαήλ, του Ανδρέα Σιζόπουλου, του Ιάκωβου Παντελή, αλλά και τα παλικαρίσια καλάθια του Σάιμον Μιχαήλ και του Ταϊρέλ Μπιγκς, όμως οι φιλοξενούμενοι υπερτερούσαν σε ύψος, δύναμη και εμπειρία κοντά στο καλάθι, πήραν σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και καθοριστικούς πόντους στο “ζωγραφιστό”. Οι παίκτες μας με την ομαδική άμυνα και το πάθος τους, κόντραραν τα δυνατά κορμιά που είχαν απέναντί τους, όμως στα κρίσιμα πήρε μπρος και ο Σιλβέν Λάντεσμπεργκ, ο οποίος σκόραρε με κάθε δυνατό τρόπο, δίνοντας το διπλό στην Αυστρία.

Δεκάλεπτα: 21-20, 34-37, 50-61, 71-81

ΚΥΠΡΟΣ (Λ. Γαβριήλ): Μπιγκς 14, Μιχαήλ 10 (1), Σιζόπουλος 6 (2), Κούνας, Στυλιανού 19 (5), Ηλιάδης 13 (3), Κορωνίδης, Κουμής, Λοϊζίδης, Παντελή 6 (2), Ραζής 3, Θεοχαρίδης.

ΑΥΣΤΡΙΑ (Μ. Κόφφιν): Λάντεσμπεργκ 20 (1), Λάνεγκερ 6, Μαχάλμπασιτς 10, Ογκουνσίπε 2, Σχάινερ 8 (2), Ντάνεκ, Ντουβιέρ 9 (1), Χοφγκάθερ, Κλέπεϊζ 21 (5), Ράτος 5.