Ερασιτεχνικό (Α’): Στον τελικό η ESOBGA, στο 1-1 NIVEA και Παλαίμαχοι Αχιλλέα

0

Στους αγώνες κατάταξης για την ημιτελική φάση ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας, η ESOBGA εξασφάλισε την συμμετοχή της στον τελικό μετά την δεύτερη νίκη που πέτυχε με αντίπαλο την PN99, ενώ στο άλλο παιχνίδι η NIVEA κέρδισε και ισοφάρισε 1-1 στις νίκες τους ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ και θα χρειαστεί 3ο παιχνίδι για την εξασφάλιση του εισιτηρίου που οδηγεί στον τελικό.

Αναλυτικά τα παιχνίδια.

Για άλλο ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε, η NIVEA νίκησε τους ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ 61-59 και ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες. Όπως και στο πρώτο παιχνίδι όπου το αποτέλεσμα κρίθηκε από σουτ στη λήξη του χρόνου, έτσι και τώρα το παιχνίδι κρίθηκε από το άστοχο σουτ του Σωκράτους 2 δεύτερα πριν το φινάλε. Η ομάδα του Καιμακλιού μετά το αρχικό 5λεπτο όπου οι ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές, επέβαλε τον ρυθμό της και ξέφυγε 5-15 στο 7. Η ομάδα του Στροβόλου ανέκαμψε και με κοντρόλ μπάσκετ ξανάφερε το ματς στα ίσα. Νέα προσπάθεια για τους Παλαίμαχους να ξεφύγουν στο σκορ, 36-43 στο 27 αλλά οι περσινοί πρωταθλητές αντιδρούν και στο 37 με τρίποντο του Μάτιτς περνούν μπροστά 59-52. Άμεση απάντηση με τον Ν.Παπαδόπουλο και το παιχνίδι να παίρνει μια άγρια ομορφιά καθώς όλα πλέον κρίνονται στην λεπτομέρεια. Παρά την λανθασμένη πάσα του Στυλιανίδη, ο Σωκράτους που έκλεψε την μπάλα δεν μπόρεσε να σκοράρει και οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη. Έτσι όλα θα κριθούν στο 3ο παιχνίδι που θα γίνει την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/06/2017 στις 20:00 στο ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΑΓΙΟΥ ΔΟΜΕΤΙΟΥ.

Για δεύτερη φορά, η ESOBGA κέρδισε 68-65 την PN99 και με σκορ 2-0 εξασφάλισε την συμμετοχή της στην τελική φάση όπου θα διεκδικήσει το τίτλο του πρωταθλητή. Όπως μας έχουν συνηθίσει στα μεταξύ τους παιχνίδια, έτσι και τώρα παρουσίασαν εκπληκτικό θέαμα με την αδρεναλίνη να φθάνει στα ύψη, καθώς η ομάδα της Αγγλικής Σχολής εξασφάλισε το ροζ φύλλο στο φινάλε. Μπορεί για 30 λεπτά η ESOBGA να ήταν καλύτερη και να έδειχνε ότι θα έφτανε εύκολα στη νίκη, ο Κονναφής και η παρέα του αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, πίεσαν ψηλά και διεκδίκησαν στα ίσα την νίκη. Μια νίκη τελικά που πήγε στην ESOBGA που άντεξε στην πίεση καθώς ήταν πολύ ψύχραιμη στα τελευταία στάδια του αγώνα.