ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ : Επέστρεψαν στις νίκες οι Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας, λύγισαν την EUROBANK

34

Επιστροφή στις επιτυχίες για τους Απόφοιτους Παλλουριώτισσας αφού όντας τυπικά φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν στο Καιμακλί της EUROBANK με 57-41 φέρνοντας το ρεκόρ τους στο 4-1 ενώ στην αντίπερα όχθη η ομάδα της Τράπεζας έπεσε στο 2-2. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Παντελή που σημείωσε 20 πόντους και οδήγησε την ομάδα του Ασιήκαλλη σε μία σχετικά εύκολη επικράτηση.

Το παιχνίδι στα αρχικά του στάδια ήταν αρκετά ισορροπημένο με την ομάδα της τράπεζας να βρίσκεις λύσεις από αρκετούς παίκτες επιθετικά, ενώ την ίδια ώρα οι Καιμακλιώτες με 4 συνεχόμενους πόντους του Γ.Φωτίου μείωσαν σε 13-11 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με όπλο την πιεστική άμυνα και τον Α.Φωτίου να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα η ομάδα του Ασιήκαλλη εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σερί 14-4 πέρασε μπροστά με 29-23 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν με εμφανώς μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα με στόχο να μειώσουν τη διαφορά όμως στο 3ο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο MVP της αναμέτρησης Χρ. Παντελή. Ο φόργουορντ/σέντερ της Παλλουριώτισσας κουβάλησε την ομάδα του σημειώνοντας 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ το 3ο τρίποντο του φυσικού ηγέτη και αρχηγού της ομάδας Γιώργου Παναγιώτου έδωσε αέρα 8 πόντων στους Καιμακλιώτες. Η EUROBANK βρήκε σκορ από τους Γαβριήλ και Λειβαδιώτη όμως δε μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ αφού δεν είχε τις λύσεις στο μαρκάρισμα του Παντελή με το 3ο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 33-41.

Οι -τυπικά φιλοξενούμενοι- δεν είχαν διάθεση να ξαναβάλουν την EUROBANK στο παιχνίδι και βρίσκοντας καθοριστικούς πόντους από τους Σιακαλλή και Π. Φωτίου συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους χωρίς να δώσουν δικαιώματα στην ομάδα του Πέτσα που ήταν αρκετά νευρική επιθετικά και έχασε την επαφή της με το σκορ με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 41-57.

*MVP των νικητών ο Χρ. Παντελή που σημείωσε 20 πόντους (με 1 τρίποντο)

**Με αυτή της τη νίκη η ομάδα του Ασιήκαλλη έφτασε στο 4-1 ρεκόρ ενώ η EUROBANK έπεσε στο 2-2.

***Η τριπλέττα των αδερφών Φωτίου προσέφερε 23 πόντους στους νικητές, και μαζί με τους 20 του Παντελή σημείωσαν 2 περισσότερους από την ομάδα της EUROBANK

****Σε δεινό σουτέρ τριών πόντων τείνει να εξελιχθεί ο Γιώργος Παναγιώτου (aka Παππούς) που δείχνει να έχει δουλέψει πολύ το σουτ του στην pre-season

EUROBANK : Δημητρίου 4, Μουζουρίδης 5, Γαβριήλ 5, Λειβαδιώτης 6, Σεργίου 4, Βασιλείου 4, Ελ Χάτζ 5(1), Πραξιτέλους 2, Ιωάννου 6

Απόφ. Παλλ/σσας : Παναγιώτου 9(3), Φωτίου Γ 6, Παντελή 20(1), Σιακαλλής 5, Φωτίου Α 11, Φωτίου Π 6