ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ : Η EUROBANK έκαμψε την αντίσταση της Τράπεζας Κύπρου με τον “καυτό” Ελ Χατζ!

260

Η EUROBANK ήταν η μεγάλη νικήτρια στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας αφού επιβλήθηκε στο ντέρμπι των τραπεζών της Τράπεζας Κύπρου με 41-31.

Με κορυφάιο -πάντοτε κατά τη γνώμη μας- τον προπονητή της -Έθα Έγκωμης- Ελ Χάντι η ομάδα της EUROBANK έδειξε ένα κλικ πιο έτοιμη γι’αυτήν την αναμέτρηση και δίκαια πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Το παιχνίδι κινήθηκε γενικά σε αργό τέμπο με τις σετ επιθέσεις να έχουν την τιμητική τους. Το κλειδί κατά την άποψη μας ήταν η άμυνα που επέλεξε η EUROBANK αφού η επιλογή για box and one πάνω στον κορυφαίο παίκτη της Τράπεζας Κύπρου τα τελευταία χρόνια, Λοιζίδη, έδειξε να αποφέρει από νωρίς καρπούς. Με τον Λειβαδιώτη και Πηλίδα να ξεκινούν καλά η ομάδα της EUROBANK έβρισκε σταθερά το δρόμο προς το καλάθι με τους φιλοξενούμενους να έχουν ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον αρχηγό Ιωάννου και με τον Λοιζίδη να ασφυκτιά από την πιεστική άμυνα προηγήθηκαν νωρίς με 18-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δε χρήζει ιδιαίτερης αναφοράς αφού είδαμε κακό μπάσκετ με τους τυπικά γηπεδούχους να πετυχαίνουν μόλις 2 πόντους (!!!) σε αυτό το διάστημα και τους φιλοξενούμενους 5 με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-14. Με κλειδί την αμυντική τους συμπεριφορά οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να κρύβουν το δρόμο προς το καλάθι και με το πολυβόλο των φιλοξενουμένων να μένει στους 2 μόλις πόντους στα πρώτα 30 λεπτά έστειλαν τη διαφορά στους 11 (29-18).

Η Τράπεζα Κύπρου προσπάθησε να ξαναμπεί στην αναμέτρηση με τον Λοιζίδη να βρίσκει τα πατήματα του όμως οι 2 τρίποντες βόμβες του Χάντι Ελ Χατζ ήταν μαχαιρία στην καρδιά των φιλοξενουμένων που με τόσο χαμηλή επιθετική συγκομιδή δε μπορούσαν να περιμένουν κάτι καλύτερο με την σαφώς πιο έτοιμη EUROBANK να πανηγυρίζει δίκαια την πρώτη της νίκη και την Τράπεζα Κύπρου να προβληματίζει με την απόδοση της.

*Κλειδί της αναμέτρησης η άμυνα της EUROBANK που κλείδωσε το επιθετικό ατού των φιλοξενουμένων

**Μεγαλύτερη φρεσκάδα λόγω του καλύτερου rotation έδειξαννα έχουν οι νικητές στα κρίσιμα σημεία

***Ο Χάντι Ελ Χατζ έδειξε να προπονήθηκε αρκετά με τους καλαθοσφαιριστές του στην Έθα Έγκωμης αυτή τη σεζόν και ιδιαίτερα με τον Κ.Α Φλέμινγκ αφού σημείωσε 4 τρίποντα

Τα δεκάλεπτα : 18-9, 20-14, 29-18, 41-31

EUROBANK : Ελ Χατζ 12(4), Λειβαδιώτης 8, Πηλίδας 9(1), Δημητρίου 2, Βασιλείου 6, Σαββίδης 2, Μελάς 2, Θωμά, Δημητρίου, Σεργίου, Πραξιτέλους

Τράπεζα Κύπρου : Μιστρελλίδης 7(1), Λοιζίδης 7(1), Ιωάννου 10(2), Δημητρίου 5(1), Πεκρής 2, Λοιζίδης Μ, Βακανάς, Πετρίδης, Χρίστου