ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ : Με κρεσέντο τριπόντων η GZG “καθάρισε” τους Απόφοιτους 2002

21

Η ομάδα του δικηγορικού γραφείου Γ.Ζ Γεωργίου GZG επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας τους Απόφοιτους 2002 με 47-31 και διατηρήθηκε στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Εγγλέζου με όπλο το περιφερειακό σουτ και τη γνωστή άμυνα από γρανίτη δεν άφησε περιθώρια στους Απόφοιτους και με μπροστάρηδες τους Φαίδωνος (που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά τον μικροτραυματισμό του) και τον Στυλιανού που σημείωσαν από 14 πόντους (με 4 τρίποντα έκαστος) πήρε μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι Απόφ.2002 με μόλις 31 πόντους δε μπορούσαν να περιμένουν πολλά από αυτό το ματς.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η GZG και “κρύβοντας” το γήπεδο στην άμυνα επέτρεψε στον αντίπαλο της μόλις 2 (!!!) πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο για να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 13-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Απόφοιτοι 2002 προσπάθησαν να βελτιώσουν την επιθετική τους συγκομιδή όμως η αρμάδα του Κώστα Εγγλέζου πυροβολούσε ακατάπαυστα έξω από τα 6.75. Σε αυτό το διάστημα η GZG πέτυχε 15 πόντους ΜΟΝΟ με τρίποντα με τους Στυλιανού (3 τρίποντα) και Φαίδωνος (2 τρίποντα) να τραβούν το κουπί επιθετικά συνέχισε ν’ανοίγει την ψαλίδα της διαφοράς για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 28-10!

Η αντεπίθεση της ομάδας των -τυπικά γηπεδούχων- δεν ήρθε ποτέ αφού η πολύ καλή άμυνα της GZG και η εκνευριστική αστοχία τους δεν άφηνε περιθώρια για να βρουν επιθετικό ρυθμό ενώ το δικηγορικό γραφείο με τρίποντα των Ευθυμίου και Μουζουρίδη συνέχισε ν’ανοίγει τη διαφορά σκοτώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι αφού με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 22 (39-17).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Απόφοιτους να προσπαθούν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά κυρίως βασιζόμενοι στον οίστρο του Βασιλειάδη και με τους προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 47-31.

*Σημαντική η επιστροφή του Γιώργου Φαίδωνος που μαζί με τον Στυλιανού “φιλοδώρησαν” με 8 τρίποντα την ομάδα των Αποφοίτων 2002 και επανέφεραν την αρμάδα του Εγγλέζου στο δρόμο των επιτυχιών.

**Από την ομάδα των Αποφοίτων διασώθηκαν μόνο οι Βασιλειάδης (12π) και Γρηγορίου (9π)

***Στο 4-1 έφτασε η GZG ενώ μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί των KINGS αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα για τους Απόφοιτους 2002 που βρίσκονται στο 1-4

Απόφοιτοι 2002 : Βασιλειάδης 12, Γεωργίου 4, Κιτρομηλίδης 3, Γρηγορίου 9, Μαχαιριώτης 3

GZG : Φαίδωνος 14(4), Στυλιανού 14(4), Κούρος 1, Ιωάννου 2, Ευθυμίου 5(1), Μαννάρης 5, Μουζουρίδης 3(1), Δημητρίου 3