ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ : Οι “Πολεμιστές” γάζωσαν τα “Ελάφια”!

12

Οι EUC Alumni Warriors BC ήταν οι μεγάλοι νικητές του ντέρμπι με τους Bucks1931 που έγινε στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Η ομάδα των Αποφοίτων του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου επικράτησε των Ελαφιών με 81-55 και συνέχισε το αήττητο της σερί φτάνοντας στο 4-0 ενώ οι Bucks1931 έπεσαν στο 1-2 αφού έχουν αγώνα λιγότερο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς ενός ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν είτε να επιτεθούν στα close outs με τον Σπύρου, είτε βγάζοντας τον Ζωγράφο αρκετά μακριά από το ζωγραφιστό με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βρουν λύσεις στην άμυνα ζώνης των Bucks1931. Τσιατίνης και Παπαστεφάνου άρχισαν να βρίσκουν σκορ κρατώντας σταθερά μπροστά τους Warriors με τα Ελάφια να μένουν σε απόσταση αναπνοής. Με καλάθι του Δημητρίου μετά από επιθετικό ριμπάουντ το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πολεμιστές να προηγούνται με 19-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μια εντελώς διαφορετική εικόνα από το πρώτο. Οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση βάζοντας το περιφερειακό σουτ στην εξίσωση, με την είσοδο του Παρασκευά έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι και με τους Τσαγγαρίδη και Λαμπράκη να παίρνουν μπρος έτρεξαν ένα σερί 20-4 για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 44-26.

Ήταν δεδομένο ότι οι Bucks θα έβγαζαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθώντας να πιέσουν όλο το γήπεδο. Το σχήμα με 3 γκαρντ έδινε την ευελιξία σε Κόκκινο/Ιωάννου να σπάσει το press και σημαδεύοντας το low post των Ελαφιών απορρόφησε την πίεση αφού η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 15. Η ομάδα του Κωνσταντινίδη είχε όρεξη αλλά όχι καθαρό μυαλό και χωρίς να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια αν και στην επίθεση δούλεψε πολύ καλύτερα (19 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο) στην άμυνα δεν είχε τις απαντήσεις (δέχτηκε 21 πόντους στο ίδιο διάστημα) με το 30λεπτο να βρίσκει τις 2 ομάδες στο 65-45.

Μετά και τις αποβολές Τσιατίνη και Σπύρου (για μία κοκορομαχία) το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Με τις άμυνες να έχουν χαλαρώσει και το άγχος να έχει φύγει είδαμε αρκετά εύστοχα σουτ τριών πόντων (Τσαγγαρίδης, Φωκάς και Αδ.Μιχαήλ από Warriors και Ζαλούμης από Bucks) με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους Απόφοιτους του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου με 81-55.

*Season high για τους EUC Alumni Warriors BC αφού οι 81 πόντοι που σημείωσαν είναι η καλύτερη τους επιθετική συγκομιδή για φέτος.

**Αγωνίστηκαν ΟΛΟΙ οι καλαθοσφαιριστές των 2 ομάδων

***Βροχή τριπόντων στο Κλειστό του Στροβόλου αφού σημειώθηκαν συνολικά 13 τρίποντα (3 για τους Bucks και 10 για τους Warriors)

****Μελανό σημείο της αναμέτρησης η “κοκορομαχία” Τσιατίνη και Σπύρου με τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης να τους αποβάλλει. Στιγμές που δε θέλουμε να βλέπουμε, πόσο μάλλον όταν αφορούν 2 καλαθοσφαιριστές “κοσμήματα” του Ερασιτεχνικού

*****Ο Κωνσταντίνος Ζαλούμης θα πρωταγωνιστήσει στην επόμενη ταινία “Avengers” αφού έγινε ο πρώτος καλαθοσφαιριστής που επιβίωσε μετά από σύγκρουση με τον Αντώνη Παρασκευά.

******Τον αγώνα παρακολούθησε δια ζώσης ο Σείχης του Κατάρ “Eugene El Sheikh”, σπόνσορας των Warriors με πετρελαιοπηγές

*******Επιστροφή στους Warriors για τον Άδωνη Μιχαήλ που έκανε την παρθενική του εμφάνιση για φέτος.

********Να ευχηθούμε περαστικά και σιδερένιος στον καλαθοσφαιριστή των Bucks1931 Μάριο Ιωάννου που τραυματίστηκε στην πρεμιέρα και αναμένεται να χάσει όλη τη σεζόν

Τα δεκάλεπτα : 15-19, 26-44, 45-65, 55-81

Bucks 1931 : Σπύρου(C) 10, Καψός 10, Ζωγράφος 7(1), Μιχαηλίδης 12(1), Ζαλούμης 5(1), Σφηκουρής 5, Γεννάρης 2, Σ.Αντωνίου 2, Πισσαρίδης 1

EUC Alumni Warriors BC : Δημητρίου 4, Παρασκευά 4, Αδ. Μιχαήλ 3(1), Φωκάς 8(1), Τσιατίνης 20(2), Λαμπράκης 12, Παπαστεφάνου 13(3), Τσαγγαρίδης 17(3), Αντωνίου(C), Χατζηγεωργίου, Κρασσάς, Μιχαήλ Α