Ερυθροκίτρινο “τσουνάμι” στο Στρόβολο, παρέσυρε τον ΑΠΟΠ Πάφου

0

Ο Κεραυνός είχε -όπως αναμενόταν- εύκολο έργο αφού επιβλήθηκε του ΑΠΟΠ Πάφου με 94-52.

Η ομάδα του Λείβα ήταν ισοπεδωτική και στις δύο άκρες του παρκέ ενώ παρά τη μεγάλη διαφορά στο σκορ οι καλαθοσφαιριστές του έδειξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σοβαρότητα και διάθεση. Κορυφαίοι των νικητών -χωρίς να υπάρχει κάποιος που υστέρησε- ήταν οι Ρόρι με 21 πόντους (5 ριμπάουντ και 6 ασίστ) , Γκραντ με 16 (3/3 τρίποντα) και Στυλιανού με 17. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κεραυνός παρατάχθηκε ξανά χωρίς τους Ο’Μπράιεν και Μιχαήλ ενώ χρόνος συμμετοχής δόθηκε και στα 2 βλαστάρια (Παφίτης και Παπαδημητρίου.

Ο Κεραυνός πέτυχε άνετη νίκη στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» επί του ΑΠΟΠ για την 2ηαγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με σκορ 94-52. Η ομάδα του Στροβόλου είχε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκε για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από το γήπεδο. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 21 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Ο Κεραυνός μπήκε από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 30-11 στην πρώτη περίοδο, ενώ στο ημίχρονο το σκορ πήγε στο 57-28. Παρόμοια ήταν και η εικόνα του αγώνα στην συνέχεια. Με το τέλος του γ’ δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 72-35, ενώ με το φινάλε του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» επικράτησαν με 94-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-11, 57-28, 72-35, 94-52