ΕΘΑ – Αναγέννηση 66-52: Συμπλήρωσε το καρέ η ΕΘΑ! (Έγινε και κάτι το ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ)!

0

Μετά την Ανόρθωση, η οποία το μεσημέρι απέκλεισε το Phoenix MJ Basket Plus, πριν από λίγο και η ΕΘΑ, πήρε την πρόκριση και έτσι, συμπληρώθηκε το… παζλ των τεσσάρων ομάδων που θα συνθέσουν την ημιτελική φάση των πλέι-οφ, στο Πρωτάθλημα Γυναικών!

Μετά το 55-52, σκορ με το οποίο η ομάδα της Έγκωμης είχε νικήσει στο εκτός έδρας παιχνίδι των θέσεων 4&5 της προημιτελικής φάσης, με αντίπαλο την Αναγέννηση, επικράτησε και στο Λευκόθεο με σκορ 66-52!

Άκρως εντυπωσιακό, το γεγονός ότι και η νίκη της Ανόρθωσης, ήταν με το ίδιο ακριβώς σκορ, 66-52!!!

Έτσι, στην ημιτελική φάση θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ, που θα έχει πλεονέκτημα έδρας, στο ζευγάρι των θέσεων 1&4.

Αναφορικά με το παιχνίδι, η ΕΘΑ κατάφερε από την αρχή να πετύχει στο στόχο της, δηλαδή να αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα. Έτσι στο 10`, προηγήθηκε με 22-9 και ήδη τα πράγματα είχαν δυσκολέψει για την Αναγέννηση, που παρά το ότι παρουσίασε καλύτερη εικόνα στη 2η περίοδο, έμεινε πίσω στο ημίχρονο με 34-23.

Στο 25`, η διαφορά ανέβηκε στους 22 (45-23), αλλά με σερί 0-15, η Αναγέννηση μείωσε σε 45-38 για να αποκτήσει ξανά ελπίδες. Στο 30` η ΕΘΑ προηγήθηκε με 47-38.

Η γηπεδούχος… φρόντισε από τις αρχές της 4ης περιόδου, να μην μπει σε περιπέτειες και έτσι, από το ξεκίνημα, ανέβασε τη διαφορά πάνω από το +10 και όταν στο 36`, το ύψος της έφθασε στους 17 (64-47), κάπου εκεί κρίθηκαν όλα.

Τελικά η ΕΘΑ νίκησε με 66-52 και έτσι, προκρίθηκε για την ημιτελική φάση!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 22-9, 12-14, 13-15, 19-14.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 22-9, 34-23, 47-38, 66-52.

EΘΑ (Π. Γεωργίου): Κυπριανού 11 (1), Ιγνατίου 6, Τόμπκινς 19 (1), Θεοδοσίου 20 (2), Μύθιλλου 6, Ακαθιώτη 2, Σπυρίδου 2.

Αναγέννηση (Η. Πιττάκας): Γουάιν 28, Τσινακλίεβα 4, Σοφοκλέους 5 (1), Σούμπρα 5 (1), Ξενοφώντος 4, Τσιάππαρη, Γεννιτσάρη, Παυλίδου 6.