ΕΘΑ – Phoenix MJ Basket Plus 85-36: Φουριόζα επανήλθε η ΕΘΑ στο Γυναικείο πρωτάθλημα!

0

Με… ορμητικό και θεαματικό τρόπο, η ΕΘΑ επανήλθε στο Γυναικείο πρωτάθλημα, καθώς στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία για την πρεμιέρα της κανονικής περιόδου, νίκησε εύκολα το Phoenix MJ Basket Plus, στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία».

Το τελικό σκορ, ήταν 85-36 και αυτό καταδεικνύει την άνεση με την οποία τα κιτρινόμαυρα κορίτσια, πήραν τη νίκη, απέναντι στη νεοσύστατη ομάδα της Λεμεσού, της οποίας τα νεαρά –ως επί το πλείστο- κορίτσια, πάλεψαν για το καλύτερο δυνατό!

Το παιχνίδι

Αναφορικά τώρα με το παιχνίδι, μετά το 25-7 στο 10λεπτο, η γηπεδούχος έδειξε ότι δεν θα δυσκολευόταν στη συνέχεια και αυτό, παρά την αντίδραση που έδειξε το Phoenix MJ Basket Plus κατά τη 2η περίοδο.

Το σκορ στο ημίχρονο, ήταν στο 44-22, αλλά στην 3η περίοδο, η γηπεδούχος κυριάρχησε εκ νέου και αφού η διαφορά έφθασε στο +38, όταν έκλεισε το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, η 4η περίοδος, απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Εν τέλει, η ΕΘΑ έφθασε στη νίκη, που της δίνει αισιοδοξία για μιαν ανάλογη συνέχεια, σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα.

Θεοδοσίου και Κάσσιν, σημείωσαν μαζί 55 πόντους!

Το τελικό σκορ ήταν 85-36.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 25-7, 19-15, 24-8, 27-6.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 25-7, 44-22, 68-30, 85-36.

ΕΘΑ (Π. Γεωργίου): Μύθιλλου 1, Θεοδοσίου 29 (2), Κάσσιν 26, Σπυρίδου 3, Κυπριανού 6, Ιγνατίου, Παπαγιάννη 13 (3), Ακαθιώτου 5 (1), Αναξαγόρου 2, Κατσούρη.

Phoenix MJ Basket Plus (Ν. Μπιέντοφ): Κόνιαλη 3, Θεώτη 1, Αντωνίου 9, Σωκράτους 9 (1), Μιχαλάκη, Γιαν 2, Οδυσσέως 3 (1), Χ`Ανδρέου 3 (1), Χριστοφόρου, Μιχαήλ 2, Αγαθοκλέους 4.