ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ: Βαριά ήττα από τη Λευκορωσία και 0/2 στη φούσκα

0

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε βαριά ήττα από το αντίστοιχο της Λευκορωσίας (89-53) και αποχαιρέτησε με δεύτερη ήττα τη ‘φούσκα’ των προκριματικών.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων με το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του να θυμίζει την προηγούμενη εφιαλτική μας συνάντηση με τους Λευκορώσους στο Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία (41-97).

Η ομάδα μας αδυνατούσε να ακολουθήσει στην άμυνα τους αντιπάλους ενώ και στην επίθεση ήμασταν πάρα πολύ άστοχοι με αποτέλεσμα οι Λευκορώσοι να πάρουν από νωρίς διψήφια διαφορά. Η Λευκορωσία κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά από την αρχή, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15 πόντων (24-9), το οποίο διπλασιάστηκε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λευκορώσοι άνοιξαν κι άλλο τη ψαλίδα του σκορ, παίρνοντας πλέον προβάδισμα 43 πόντων (74-31).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να πετύχει περισσότερους πόντους σε αυτό το διάστημα από τον αντίπαλο (22 έναντι 15) και να μειώσει το σκορ κατά επτά πόντους (89-53).

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9, 48-18, 74-31, 89-53