Eurocup: Προβάδισμα για τελικό η Τρέντο

0

Για τον πρώτο ημιτελικό αγώνα του Eurocup μεταξύ των δύο ομάδων, η Τρέντο πέρασε από το Στρασβούργο, παίρνοντας την νίκη με 74-68. Πλέον οι Ιταλοί καλούνται να υπερασπιστούν το +6 στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στις 6 Απριλίου.

Εντυπωσιακή ήταν η Τρέντο η οποία σημείωσε 6/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, μοιράζοντας παράλληλα και 11 ασίστ. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (16-36) στην δεύτερη περίοδο. Η Στρασμπούρ απάντησε με ένα 17-0 σερί, με το τέλος του ημιχρόνου να χωρίζει τις δύο ομάδες ένα μόλις τρίπονρο (37-40). Κοντά έμεναν οι ομάδες στο σκορ μέχρι το τέλος και στα τελευταία 37″ η διαφορά ήταν στο καλάθι (68-70). Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και τελικά πήραν τη νίκη με 68-74, αλλά και το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Καλύτερος της αναμέτρησης ήταν ο Τζούλιαν Ράιτ με 16 πόντους (3/3 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νταβίντ Πασκόλο με 13 πόντους και 5 ασίστ. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισε ο Μπανγκαλί Φοφανά, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (6/7 δίποντα) και 10 ριμπάουντ.

Στον άλλο ημιτελικό, η Γαλατασαράι υποδέχεται την Γκραν Κανάρια σήμερα(Τετάρτη 30/3).