Eurocup: Θρίλερ στην Κωνσταντινούπολη

0

Στην Κωνσταντινούπολη, στο Αμπντί Ιπεκτσί, η Γαλατάσαραϊ και η Μπάγερν Μονάχου αγωνίζονταν σήμερα για τη πρόκριση τους ημιτελικούς του Eurocup. Οι Γερμανοί είχαν επικρατήσει με 10 πόντους (99-89) στο πρώτο παιχνίδι, έτσι ταξίδεψαν στη Τουρκία για να υπερασπίσουν τη διαφορά.

Τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά για τη Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο. Οι Τούρκοι ήταν σε καλή μέρα και τελείωσαν τη δεύτερη περίοδο με +18 πόντους (43-25), έχοντας το πάνω χέρι για τη πρόκριση. Οι Γερμανοί όμως δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν στο παιχνίδι, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 20-11 στη Τρίτη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (54-45), με τους Γκέιβελ, Τόμσον και Μπράιαντ να σκοράρουν σε κρίσιμα σημεία.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος, η διαφορά έπαιζε μεταξύ των 9 και 11 πόντων, καθώς η Μπάγερν απαντούσε στα καλάθια της Γαλατά. Φτάνοντας στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, η Μπάγερν είχε ως μοιραίο παίχτη τον Σαβάνοβιτς. Ξεκινώντας με ένα άστοχο σουτ τριών πόντων 2:08 πριν το τέλος, έδωσε την ευκαιρία στη Γαλατά να φτάσει στο +13. Αν και ο Τόμσον έφερε λίγο αργότερα ξανά στους 9 τη διαφορά, ο Ντέιβις πήγε στη γραμμή την βολών για τους Τούρκους και ευστόχησε και στις δύο, για να κάνει νέο άστοχο τρίποντο ο Σαβάνοβιτς 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί ακριβώς τελείωσε και το ματς για τη Μπάγερν, καθώς το φάουλ που έκανε γρήγορα ο Τέιλορ στον ΜακΚόλουμ, έδωσε ακόμα δύο πόντους στη Γαλατά (72-59). Ο Τέιλορ προσπάθησε να στείλει το παιχνίδι στη παράταση με νέο σουτ τριών πόντων, χωρίς επιτυχία και η Γαλατά πέρασε στους ημιτελικούς.

ΜακΚόλουμ με 15 πόντους, Ντέιβις με 14, Μίκοφ με 12 και Σίλμπ με 11 ήταν οι κορυφαίοι για την τούρκικη ομάδα. Τόμσον με 14, Ρενφόε με 12 και Μπράιαν με 10 προσπάθησαν για τη Μπάγερν.

Γαλατάσαραϊ (Εργκίν Αταμάν): Σίλμπ 11, ΜακΚόλουμ 15, Μίκοφ 12, Εντγκέ, Αράρ, Λάσμε 2, Καντεκίν, Γκριν 5, Γκιουλέρ 8, Γιέρελς 5, Κοκσάλ, Ντέιβις 14.

Μπάγερν (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Σμιτ, Τόμπσον 14, Κομπς 2, Ρενφόε 12, Ζίπσερ 5, Σαβάνοβιτς 4, Γκέιβελ 9, Γιάλοφ, Μάιρ, Κλέμπερ, Τέιλορ 3, Μπράιαν 10.