Εξωγήινο πρώτο ημίχρονο οι Τσέχοι, δε μπήκε ποτέ στο ματς η ομάδα μας – Η Νίμπουρκ ‘εκτέλεσε’ τον Κεραυνό με κρεσέντο από τα 6.75

0

Ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα μας ήταν αρκετό για να φέρει την πιο βαριά φετινή -και όχι μόνο- ήττα του Κεραυνού (96-69), αφού σχεδόν όλα όσα είχαμε γράψει στο scouting report αποτυπώθηκαν δυστυχώς στο παρκέ ‘Koneva Court’ με κάθε λεπτομέρεια.

Η ομάδα του Αμιέλ κυκλοφορούσε με υποδειγματικό τρόπο τη μπάλα στην επίθεση και έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι πυροβολώντας από τα 6.75 με τους Ντάλτον, Χρουμπάν και Ομπασοχάν να στήνουν πάρτυ. Από την άλλη η ομάδα μας ‘έπεσε’ στην παγίδα των Τσέχων και προσπαθούσε να ακολουθήσει αυτόν το ρυθμό με αποτέλεσμα σε ημίχρονο που σημείωσε 38 πόντους (καθόλου άσχημα) να βρίσκεται στο -21 (59-38).

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη είχε δυστυχώς σε τραγική μέρα τους Ρόρι, Χαντ και Ντάνιελς να μην προσφέρουν απολύτως τίποτα επιθετικά, όσο και αν ο αγώνας χάθηκε αρχικά από την άμυνα.

Τα όσα τρικς δοκίμασαν οι ερυθροκίτρινοι στην άμυνα έδειχναν να μη βρίσκουν αντίκρυσμα αφού οι Τσέχοι διάβαζαν με υπομονή αλλά θαυμαστή ταχύτητα και τιμωρούσαν ότι ‘έδινε’ η Κυπριακή ομάδα πραγματοποιώντας ένα μυθικό πρώτο ημίχρονο.

Ακόμη και όταν οι Τσέχοι επέστρεψαν στον πλανήτη γη με την απόδοση τους να ‘πέφτει’ σε γήινα επίπεδα η ομάδα μας δεν κατάφερε να τρέξει ένα σερί βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Αμιέλ με τη διαφορά να συντηρείται πάνω από τους 16 πόντους συνεχώς.

Το κερασάκι σε ένα βράδυ που θα θέλουμε άπαντες να ξεχάσουμε ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους καλαθοσφαιριστές του Κεραυνού να έχουν ‘αδειάσει’ ψυχολογικά και τους Τσέχους να συνεχίζουν το βιολί τους στέλνοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (92-60).