Εύκολα η ΕΘΑ τον… λαβωμένο Απόλλωνα

0

Η ομάδα του Χάντι πήρε εύκολα το παιχνίδι με τον… λαβωμένο Απόλλωνα που κατέβηκε στο Ελευθέρια με μόλις 9 διαθέσιμους παίκτες και φυσιολογικά υπέκυψε με 84-73.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλο βράδυ τον Φλέμινγκ ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του και κατάφερε νωρίς-νωρίς να χτίσει μια διψήφια διαφορά από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου κλείνοντας το μπροστά με 12 (25-13). Το δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τακιανού έδειξαν πιο απελευθερωμένοι και έβρισκαν στόχο με μεγαλύτερη συνέπεια όμως η άμυνα του συνέχισε να τον προδίδει κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι του Χάντι να προηγηθούν με 45-31.

Περιμέναμε την όποια αντίδραση του Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο όμως το πολύ μικρό ροτέισιον δεν επέτρεπε αισιοδοξία για την όποια αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με σοβαρότητα και δίνοντας περισσότερο βάρος στο αμυντικό κομμάτι. Με πέντε σερί πόντους μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων (από δύο οι Ογκουνγέμι-Χάρπερ, ένα ο Ρέντικας), μειώνοντας σε 45-36. Η ΕΘΑ απάντησε και μέχρι το 27’ πέτυχε έξι πόντους (από δύο οι Παπάμιχαηλ, Τζαβάρα, Φλέμινγκ), φέρνοντας το σκορ στο 51-36. Στο 28:30 το σκορ πήγε στο 53-40, ενώ με το τέλος της περιόδου στο 57-44.

Από ένα τρίποντο πέτυχαν μέχρι το 31’ οι δύο ομάδες (Παπάμιχαηλ για ΕΘΑ, Ρέντικας για Απόλλων) με το σκορ να πάει στο 60-47. Στην συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν ακόμα τέσσερις πόντους με τους Φλέμινγκ-Παναγιώτου (64-47), για να απαντήσει ο Απόλλων με επίσης τέσσερις πόντους από τους Χάρπερ-Ογκουνγέμι (64-51). Μέχρι το 36’ η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 72-58, ενώ με το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα της Έγκωμης πήρε την νίκη με 84-73.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 45-31, 57-44, 84-73