Φενέρμπαχτσε – Χίμκι 89-76: Δεύτερη σερί νίκη κι ας έπαιξε μισή

0

Δυσκολεύθηκε στο πρώτο, πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος η Φενέρμπαχτσε και παρά το γεγονός ότι έπαιξε χωρίς τέσσερις παίκτες, επικράτησε εύκολα της Χίμκι στην Κωνσταντινούπολη.

Tην τέταρτη νίκη της σε 11 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πήρε η Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Πέμπτης απέναντι στη Χίμκι (89-76) που ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη χωρίς τον Αλέξι Σβεντ.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βρίσκει σιγά-σιγά τα πατήματά της και αρχίζει να μαζεύει το χαμένο έδαφος από τις πρώτες εβδομάδες της χρονιάς, με τον Κώστα Σλούκα και τον Τζίτζι Ντατόμε να κάνουν φανταστική δουλειά για να καλύψουν μαζί με τον Μελίχ Μαχμούτογλου και τον Ντέρικ Γουίλιαμς τις πολλές και σημαντικές απουσίες της ομάδας τους (δεν έπαιξαν οι Νάντο Ντε Κολό, Νίκολα Κάλινιτς, Γιαν Βέσελι, Λίο Βέστερμαν).

Οι Μοσχοβίτες, από την άλλη, είδαν τον Γιάνις Τίμα να κάνει πράγματα και θαύματα στο πρώτο μέρος όμως στο τρίτο δεκάλεπτο σκόραραν μόλις έξι πόντους, έμειναν αρκετά πίσω και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν το ματς μέχρι το φινάλε.

Ο MVP

Πως να επιλέξει κάποιος έναν εκ των Σλούκα – Μαχμούτογλου – Ντατόμε – Γουίλιαμς; Είναι πραγματικά αδύνατο, είναι άβολο και κυρίως άδικο για τους τρεις που θα δουν κάποιον να ξεχωρίζει. Έκαναν και οι τέσσερις σπουδαία δουλειά, με τον Έλληνα γκαρντ να έχει λίγη περισσότερη συνέπεια και να τελειώνει τον αγώνα με 19 πόντους από 5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και εννέα ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Απίθανη επίδοση οι 24 πόντοι του Γιάνις Τίμα στο πρώτο μέρος, απίθανη εξαιρετική και τα 16/32 τρίποντα που είχαν μαζί οι δύο ομάδες με τη Χίμκι να έχει 13 ασίστ για τέσσερα λάθη σε μία από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρώπης. Μόλις δύο πόντους έβαλε ο Τίμα στο δεύτερο μέρος, στο οποίο είχε 1/1 δίποντο και 0/4 τρίποντα, την ώρα που ο Άντονι Γκιλ έκλεινε τον αγώνα με 18 πόντους από 7/7 δίποντα και ήταν και ο πρώτος ριμπάουντερ με εννέα. Μόλις 13 βολές εκτελέστηκαν στο ματς, οκτώ για τους γηπεδούχους και πέντε για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα της Φενέρμπαχτσε, με τον Σλούκα να σκοράρει 3/3 τρίποντα για το 21-12 στο έβδομο λεπτό και τον Μαχμούτογλου να φτάνει τους οκτώ γρήγορους πόντους για το 26-17 δύο φάσεις αργότερα. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν “σκότωσε” τους Ρώσους, ο Τίμα που εκτελούσε χωρίς δισταγμό έβαλε το τρίτο του μακρινό σουτ για το 28-27 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έβαλε και τέταρτο τρίποντο για το 30-30, ήταν ασταμάτητος, την ίδια ώρα όμως σπουδαίος ήταν κι ο Τζίτζι Ντατόμε με αποτέλεσμα το ματς να αποκτήσει μια άγρια ομορφιά. Το 44-49 του ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακό, ήταν όμως κυρίως αποτέλεσμα της απίθανης βραδιάς του Τίμα που είχε φτάσει τους 24 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερο ενθουσιασμό στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα εντυπωσιακό 19-4 πέρασαν μπροστά με δέκα  (63-53). Είχαν ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση, είχαν τον Σλούκα σε καλή βραδιά, είχαν περισσότερο βάθος και ταλέντο από τη Χίμκι που έβαλε μόλις έξι πόντους στην περίοδο (65-55) και έχασε την ευκαιρία να τεστάρει μέχρι τέλους τις δυνάμεις της απέναντι σε έναν τόσο σπουδαίο αντίπαλο. Ο Τίμα σταμάτησε να είναι αποτελεσματικός από την περιφέρεια, ο Γκιλ ήταν ο μοναδικός συνεπής παίκτης των Ρώσων και η Φενέρμπαχτσε πήρε την τέταρτη φετινή της νίκη με χαρακτηριστική άνεση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε η ULKER Sports Arena, με το κοινό της Φενέρμπαχτσε να συνεχίζει να στηρίζει την ομάδα του με εντυπωσιακό τρόπο. 9158 εισιτήρια κόπηκαν το βράδυ της Πέμπτης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 44-49, 65-55, 89-76

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μαχμούτογλου 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπιμπέροβιτς, Σλούκας 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Καντάν, Ντίξον, Ντουβερίογλου 10 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντατόμε 20 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Λοβέρν 7, Στίματς 2

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Κράμερ 2, Μπούκερ 9 (1), Τίμα 26 (4/4 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκιλ 18 (7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιόβιτς 2 (6 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 6, Μπέρτανς 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 23/36 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 4/8 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 21/33 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 4/5 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (6/12 στις 19:45), ενώ η Χίμκι θα γυρίσει στη Μόσχα για να παίξει με τη Μπαρτσελόνα (6/12 στις 19:00).