FIBA Europe Cup: Πρώτη ήττα για Σκάιλαϊνερς, πέρασε η Ελάν Σαλόν

0

Πέρασε στο Φάιναλ Φορ η Ελάν Σαλόν, πρώτη ήττα για τη Φράπορτ Σκάιλαϊνερς. Ισοφάρισε τη σειρά η Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ και πάει σε τρίτο παιχνίδι στη Ρωσία.

Η Κίμικ έχασε για δεύτερη φορά από την Ελάν Σαλόν, αυτή τη φορά στην έδρα της στην Ουκρανία. Η Γαλλική ομάδα πήρε τη νίκη με 83-79 και προκρίθηκε με 2-0 νίκες στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Η Ελάν Σαλόν είχε το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα, όμως στη τελευταία περίοδο λίγο έλειψε να τα τινάξει όλα στον αέρα. Μια διαφορά 15 πόντων εξαφανίστηκε μέσα σε λίγα λεπτά και το καλάθι του Σο στα 2:35 πριν το τέλος, έκανε το 70-72. Οι δύο ομάδες πετύχαιναν από ένα καλάθι σε κάθε επίθεση, με την Ελάν Σαλόν να κερδίζει ένα φάουλ στο τέλος και να παίρνει τη νίκη με τις δύο εύστοχες βολές του Ρόμπερτσον.

Ισοφάρισε τη σειρά η Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ την Ενισέι και η πρόκριση θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι στη Ρωσία. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά-κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως το ξέσπασμα της Κροάτικης ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα 9-0 σερί ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη με 77-69.

Η είδηση της βραδιάς όμως μας έρχεται από το Ισραήλ όπου η Φράπορτ Σκάιλαϊνερς γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση μετά από 15 παιχνίδια! Η Μακάμπι Ρισόν έκανε την έκπληξη, αν και χρειάστηκε την παράταση για να «υποτάξει» τους Γερμανούς. Το τελικό 88-84 στέλνει τη σειρά σε τρίτο ματς στην Φρανκφούρτη όπου θα κριθεί το τρίτο εισιτήριο του Φάιναλ Φορ.

Αύριο διεξάγεται ο πρώτος αγώνας ανάμεσα σε Βαρέζε και Αντβέρπ Τζάιαντς.