ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: Κυανόλευκο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο – Η Ανόρθωση με μαγική Ράτσα μπήκε με το δεξί απέναντι στην Αναγέννηση

0

Ένα ξέσπασμα από τα μέσα του δευτέρου μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αποδείχτηκαν αρκετά για τις κυανόλευκες της Αμμοχώστου για να κάμψουν την αντίσταση της Αναγέννησης Γερμασόγειας ξεκινώντας με νίκη (88-51) το νέο πρωτάθλημα.

Η Ανόρθωση με τη Ράτσα να κάνει πράγματα και θαύματα τελειώνοντας την αναμέτρηση με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα με 68% εντός πεδιάς σε ‘σκάρτα’ 32’ λεπτά που έμεινε στο παρκέ πήρε μια -εύκολη- όπως αποδείχτηκε νίκη επί της ομάδας του Ηρακλή Πιττάκα.

Παρά το εντυπωσιακό Βαρωσιώτικο ξεκίνημα (9-0 σε 87” δευτερόλεπτα) οι φιλοξενούμενες απάντησαν άμεσα, βάζοντας δύσκολα στις κυανόλευκες, μειώνοντας αρχικά σε 11-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-15.

Με την τριάδα Μιχάλκο, Μερκούρη και Σούμπρα η Αναγέννηση προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το 35-25 όμως τα κορίτσια του Αρίστου πάτησαν γκάζι και με μια εκπληκτική Τιάνα Ράτσα έτρεξαν αρχικά ένα 7-2 για το 42-27 του ημιχρόνου ενώ στο 3ο δεκάλεπτο μπήκαν αφηνιασμένες και με επί μέρους 29-8 εκτόξευσαν τη διαφορά στους +36 (71-35).

Τα πάντα είχαν κριθεί με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις καλαθοσφαιρίστριες με τον τελικό δείκτη του σκορ να σταματά στο 88-51. Πέραν της Ράτσα, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Κωνσταντίνου (12 πόντους σε 18’ λεπτά) ενώ η Ντιάνα Ντέλβα δεν πιέστηκε ιδιαίτερα μένοντας στο παρκέ για μόλις 23’ λεπτά.

Από τα κορίτσια του Πιττάκα, πάρα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Κάσιντι Μιχάλκο (16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 μπλοκ) που ήταν όμως άστοχη (5/19 εντός πεδιάς) με συμπαραστάτριες τις Σούμπρα και Μερκούρη (με 10 και 13 πόντους αντίστοιχα).