Οι 10 καλύτερες επιθετικές βραδιές του Ολυμπιακού στην Ευρώπη

0

«Η επίθεση κόβει τα εισιτήρια, αλλά η άμυνα φέρνει τις νίκες» συνηθίζουμε να λέμε στο μπάσκετ.

Στο ματς με την Αρμάνι στο Μιλάνο, Ολυμπιακός έδειξε να μη νοιάζεται για… ρητά και θεωρίες με την κακή έννοια, καθώς δέχθηκε 99 πόντους εκ των οποίων οι 58 στο β’ ημίχρονο! Κατά το παρελθόν, ωστόσο, απέδειξε ότι με την επίθεση, όχι απλά κερδίζει τα ματς αλλά καταφέρνει να φτάνει και στην κορυφή της Ευρώπης!

Μην ξεχνάμε άλλωστε πως και τις τρεις φορές που στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης έκανε αυτό που έπρεπε στον τελικό του Φάιναλ Φορ. Το 1997 κράτησε την Μπαρτσελόνα (των 78 πόντων ανά αγώνα) στους 58, το 2012 σταμάτησε την πυραυλοκίνητη ΤΣΣΚΑ στους 61 πόντους (σ.σ. 62-61 με τους Ρώσους να πετυχαίνουν μόλις 8 πόντους στην 4η περίοδο, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» 22) και έναν χρόνο μετά, κόντρα στη λογική, έριξε κατοστάρα στη Ρεάλ (100-88), παίζοντας σε γρήγορο τέμπο.

Πάμε λοιπόν να θυμηθούμε τις 10 κορυφαίες επιθετικές βραδιές του Ολυμπιακού στην Ευρώπη.

1. 2007-08 Ολυμπιακός – Ολίμπια Λ. (Σλοβενία) 113-80 Ευρωλίγκα
2. 1996-97 Ολυμπιακός – Εστουντιάντες (Ισπανία) 110-78 Ευρωλίγκα
3. 2007-08 Ολυμπιακός – Πρόκομ (Πολωνία) 109-65 Ευρωλίγκα
4. 2001-02 Ολυμπιακός – Σαρλερουά (Βέλγιο) 107-78 Ευρωλίγκα
5. 1972-73 Ολυμπιακός – RAAK Άμστερνταμ (Ολλανδία) 107-77 Κυπελλούχων
6. 1978-79 Ολυμπιακός – Αλ Γιάλα (Συρία) 106-57 Ευρωλίγκα
7. 2013-14 Μπάγερν Μ. (Γερμανία) – Ολυμπιακός 103-105 Ευρωλίγκα
8. 2000-01 Ολυμπιακός – Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) 102-69 Ευρωλίγκα