Η πιο… παλαβή ιστορία με τον Μάικλ Τζόρνταν (VIDEO)

0

Παλαίμαχος αθλητής του χόκεϊ επί πάγου μοιράστηκε μια απίθανη ιστορία με πρωταγωνιστή τον Μάικλ Τζόρνταν από το 1992 (VIDEO).

Το όνομα του Τζέρεμι Ρόουνικ δεν λέει πολλά στο ελληνικό κοινό. Στα 49 του πλέον, είναι ένας παλαίμαχος παίκτης του χόκεϊ επί πάγου, που πέρασε σημαντικό μέρος της καριέρας του, από το 1988 έως το 1996, στους Μπλάκχοκς. Αυτή η θητεία στην ομάδα του Σικάγο τον βοήθησε να γνωρίσει τον Μάικλ Τζόρνταν και να αποκτήσει μαζί του μια πολύ ιδιαίτερη σχέση η οποία οδήγησε σε μια φοβερή ιστορία που ο ίδιος μοιράστηκε σε ραδιοφωνική εκπομπή.

Τελείωνε η σεζόν μας, τελείωνε και η δική τους κανονική περίοδος. Με πήρε λοιπόν τηλέφωνο και μου είπε να τον συναντήσω νωρίς το πρωί για να παίξουμε γκολφ. Εγώ δεν είχα αγώνα εκείνη τη μέρα, για την ακρίβεια είχα ρεπό. Τον συνάντησα, παίξαμε, τον κέρδισα και ήμουν έτοιμος να φύγω. Εκείνος είχε αγώνα το ίδιο βράδυ, έπαιζαν εντός έδρας με τους Καβαλίερς. Σκέφτηκα ότι θα έφευγε, ήταν ήδη 10 το πρωί, όμως εκείνος ζήτησε να ξαναπαίξουμε! Γεμίσαμε έναν κουβά με πάγο και μπύρες και τον ξανακέρδισα. Πίναμε όλο το μεσημέρι και έπρεπε να πάει στο γήπεδο για τον αγώνα του. Του είπα ότι ήθελα να ποντάρω στη νίκη των Καβαλίερς και μου είπε να βάλουμε στοίχημα ότι θα κερδίσουν με 20 πόντους και ότι εκείνος θα σκοράρει περισσότερους από 40. Το αποδέχθηκα. Ο αλήτης έβαλε 52 και κέρδισαν με 26! Παίζαμε όλη μέρα γκολφ, ήπιε 10 μπύρες! Για εμένα, είναι ο κορυφαίος αθλητής όλων των εποχών” είπε ο Ρόουνικ.

Για την ιστορία, η αναμέτρηση ήταν αυτή της 28ης Μαρτίου του 1992. Οι Μπουλς νίκησαν με 126-102 τους Καβαλίερς και ο Τζόρνταν είχε 44 πόντους από 21/31 δίποντα και 2/2 βολές, τέσσερα ριμπάουντ, έξι ασίστ, τρία κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.