Η Βενέτσια διέλυσε την Σάσαρι στον 7ο τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος και σήκωσε την κούπα!

0

Η αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ιταλίας για τέταρτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας της Σάσαρι με 87-61 στο Game 7 της σειράς των τελικών, επιστρέφοντας στην κορυφή μετά από απουσία δύο ετών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή και στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 30-17 που ήταν καθοριστικό για την ευρεία νίκη τους.

Με «όπλο» την άμυνα και την συγκέντρωση στο πρώτο ημίχρονο η Βενέτσια πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 9.  Στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιθετικό τους ξέσπασμα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 (69-47), με αποτέλεσμα η Σάσαρινα μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς και μοιραία να ηττηθεί με το εμφατικό 87-61!

Κορυφαίοι των πρωταθλητών ήταν, ο Μάικ Μπράμος με 22 πόντους (5/8 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ο Χέινς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Ντέι με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Με αυτόν τον τίτλο, η ομάδα από την Βενετία έφτασε τα τέσσερα πρωταθλήματα Ιταλίας στην ιστορία της!

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-30, 69-47, 87-61