Ιδανικό ξεκίνημα για τον Κεραυνό

0

Ο Κεραυνός επικράτησε πιο εύκολα από όσο ίσως να περίμενε στο πρώτο παιχνίδι της Β’ φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ κατηγορίας, απέναντι στον Απόλλων. Στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 27 Φεβρουαρίου, στο “Κώστας Παπαέλληνας”, η ομάδα του Στροβόλου έκανε ιδανικό ξεκίνημα στη Β’ φάση του πρωταθλήματος επικρατώντας με 81-64.

Ο Κεραυνός επέβαλλε από την αρχή του παιχνιδιού τον ρυθμό του με δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Η ομάδα του κυρίου Λιβαδιώτη με κορυφαίους τον Μπάρκερ, τον Στυλιανού, τον Μασάμπα και τον Σμότριτζ πήρε μια νίκη που θα βοηθήσει πολύ στο ψυχολογικό κομμάτι, καθώς μετά τις ήττες από την Πετρολίνα ΑΕΚ σε κύπελλο και πρωτάθλημα, η ομάδα έψαχνε μια νίκη που να συνδυαστεί με καλή εμφάνιση.

Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλων δεν μπήκε καλά στον αγώνα, όμως ήταν αρκετά άτυχος στη συνέχεια με τον τραυματισμό του Άπολμπι. Ο παίχτης του κου Γιανναρά χτύπησε στο χέρι και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στην αναμέτρηση. Ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Κεραυνός είχε πάντα την απάντηση και τελικά πήρε τη νίκη.

Ο αγώνας:
Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, καταφέρνοντας στο 3:30 να προηγηθεί με 5-2. Ο Απόλλωνας στην συνέχεια με τέσσερις πόντους από τους Πετγουέι και Μακρέι πήρε αυτός προβάδισμα με 6-5, ενώ μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών στον αγώνα το σκορ έφθασε στο 9-9. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια πέτυχαν ένα σερί έντεκα πόντων και πήραν προβάδισμα με 20-9. Με την λήξη της πρώτης περιόδου η ομάδα του Στροβόλου σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους και δέχθηκε ένα, με το σκορ να οδηγείται στο 24-10.

Με μία αρνητική στιγμή για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ο Άπολμπι έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού στο χέρι, χωρίς να μπορεί να συνεχίσει άλλο στην αναμέτρηση. Μετά από τρία λεπτά και κάτι στην δεύτερη περίοδο η διαφορά είχε παραμείνει στους 14 πόντους, με το σκορ να φθάνει στο 29-15. Έπειτα ο Μπράσγουελ με δύο ελεύθερες βολές μείωσε σε 29-17, όμως ο Στυλιανού απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα και έφερε το σκορ στο 35-17. Ο Απόλλωνας μείωσε σε 35-19 με λέι απ του Μπράγουελ, όμως οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους τρεις πόντους και έφεραν το σκορ στο 38-19. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 40-24.

Εξαιρετική ήταν η εικόνα του Κεραυνού και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όπου κατάφερε μετά από τρία λεπτά να πετύχει δέκα πόντους και να δεχθεί τέσσερις, φέρνοντας το σκορ στο 50-28. Στην συνέχεια του αγώνα ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Κεραυνό όμως να διατηρεί τις αποστάσεις που χώριζαν τις δύο ομάδες στο σκορ. Λίγο μετά τα μισά της τρίτης περιόδου ο Απόλλωνας μείωσε σε 52-33. Οι “γαλάζιοι” μείωσαν περισσότερο μέχρι το 27:00 με το σκορ να φθάνει στο 55-39. Ο Κεραυνός όμως ήταν καλύτερος στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου καταφέρνοντας να φέρει ξανά την διαφορά στους 21 πόντους (63-42) στο τέλος της περιόδου.

Η ομάδα του Στροβόλου έφερε την διαφορά στους 26 πόντους με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών στην τέταρτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ σε 75-54, στα μισά της τέταρτης περιόδου, ενώ ο Μασάμπα με λέι απ έφερε το σκορ στο 77-54, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Οι “γαλάζιοι” με εννέα σερί πόντους μείωσαν σε 77-63. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Κεραυνό νικητή με 81-64.

MVP: Μπορεί ο Μπάρκερ να έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, τον τίτλο του MVP όμως θα τον δώσω στον Σμότριτζ ο οποίος πέτυχε καθοριστικούς πόντους σε καίρια σημεία του αγώνα, “σκοτώνοντας” στην ουσία τις προσπάθειες του Απόλλων να ξαναμπεί στο παιχνίδι. 17 πόντοι με 3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 11 ριμπάουντ ήταν κάποια στατιστικά του στον αγώνα.