Ισοπεδωτικός Αχιλλέας έκανε περίπατο το ντέρμπι με την Ανόρθωση

0

Η σπουδαία αναμέτρηση μεταξύ δύο ιστορικών σωματείων όπως είναι ο Αχιλλέας Καιμακλίου και η Ανόρθωση Αμμοχώστου ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά.

Η ομάδα του Μιχάλη Τσαγγαρίδη μετέτρεψε τον νοκ-άουτ αγώνα Κυπέλλου της Β’ Κατηγορίας σε παράσταση για ένα ρόλο αφού επιβλήθηκε των Αμμοχωστιανών με 75-47 και σφράγισε το εισιτήριο της για την προημιτελική φάση (εκεί όπου θ’αντιμετωπίσει την ΕΝΑΔ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή με το μαχαίρι στα δόντια και με όπλο και οδηγό την απίστευτα πιεστική άμυνα που εφάρμοσαν στην εντέλεια οι καλαθοσφαιριστές του Μιχάλη Τσαγγαρίδη ο Αχιλλέας έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-9.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αντιμετωπίζουν πάρα πολλά προβλήματα από την πιεστική άμυνα των Καιμακλιωτών με αποτέλεσμα απανωτά κλεψίματα και 2 αντιαθλητικά φάουλ να εκτοξεύσουν τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα +25 (34-9) με 5’ λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου. Κάπου εκεί η ομάδα της Ανόρθωσης άρχισε να μπαίνει έστω και αργοπορημένα στο mood της αναμέτρησης και με κρεσέντο του Τάλλαρη αλλά και εμφανώς βελτιωμένη άμυνα έκλεισε το ημίχρονο στο 38-23.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τις 2 ομάδες αρκετά νευρικές στο επιθετικό κομμάτι με τους γηπεδούχους να είναι μεν άστοχοι αλλά να περιορίζουν εξαιρετικά τη δράση του Παντούρη με το παιχνίδι να μην έχει ιδιαίτερο ρυθμό και να μη διεκδικεί δάφνες ποιότητας στα πρώτα 5-6 λεπτά της επανάληψης. Ένα ξέσπασμα όμως του εμβληματικού αρχηγού Ανδρέα Πάντζιαρου που… “πήρε φωτιά” σε αυτό το διάστημα οι παίχτες του Τσαγγαρίδη καθάρισαν τον αγώνα (55-32).

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου είχαν ένα βουνό ν’ανέβουν με τα τελευταία 3-4 λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και τους προπονητές των δύο ομάδων να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους σχεδόν τους καλαθοσφαιριστές με τον πίνακα να γράφει 75-47 με το άκουσμα της κόρνας.

Κορυφαίοι των νικητών -χωρίς να έχει υστερήσει πάντως κανείς- ο κάπτεν Ανδρέας Πάντζιαρος που με δικό του σόλο “σκότωσε” το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο, ο συγκινητικός ιδιαίτερα το πρώτο ημίχρονο Κυριακίδης που έμοιαζε να βρίσκεται παντού στο γήπεδο και ο αειθαλής πλέι-μέικερ ρακέτας Σοφοκλής Σοφοκλέους.

*Παραδοσιακή δύναμη και στο Κύπελλο ο Αχιλλέας που πρόπερσι κατέκτησε το θεσμό, ενώ πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό. Η ομάδα του Καιμακλίου θα αντιμετωπίσει στους 8 του θεσμού την ΕΝΑΔ (15 Ιανουαρίου – CBF Arena) που απέκλεισε τον Άτλαντα.

**Όμορφη ατμόσφαιρα στην Παλλουριώτισσα με περίπου 150 θεατές να βρίσκονται στις εξέδρες, μεταξύ τους και η γυναικεία ομάδα της Ανόρθωσης