Η ιστορική αρνητική επίδοση των Ρόκετς

0

Το να μη σκοράρει μια ομάδα στο ΝΒΑ για πέντε λεπτά είναι σπάνιο φαινόμενο. Όταν μάλιστα πρόκειται για τον έξτρα χρόνο της παράτασης αυτό είναι κάτι το μοναδικό! Και όμως αυτό συνέβη πριν από 33 και πλέον χρόνια στο «Compaq Center» του Χιούστον και μάλιστα από τους γηπεδούχους Ρόκετς!

Το ημερολόγιο έγραφε «22 Ιανουαρίου 1983» όταν το Portland υποχρέωσε την ομάδα του Τέξας σε ένα σπάνιο αρνητικό ρεκόρ: την άφησε χωρίς πόντο στην παράταση (σ.σ. η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ 96-96) και χάρη σε ένα επί μέρους 17-0 πήρε τη νίκη με 113-96. Μέχρι εκείνη την ημέρα, καμία άλλη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ δεν είχε μείνει «άσφαιρη» στην παράταση ενός παιχνιδιού με την αμέσως προηγούμενη αρνητική επίδοση να είναι 4 πόντοι, κάτι που είχε συμβεί αρκετές φορές.

Τίποτα μάλιστα δεν προμήνυε ότι οι Rockets θα έβλεπαν το καλάθι των αντιπάλων σαν… δαχτυλήθρα. Αντίθετα, το τρίποντο με το οποίο ο Άλεν Λίβελ (σ.σ. εικονίζεται δεξιά στη φωτ.) έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες, έδειχνε να γέρνει την πλάστιγγα της ψυχολογίας στην πλευρά των γηπεδούχων. Αντίθετα, οι Μπλέιζερς ήταν αυτοί που όχι μόνο σκόραραν 17 πόντους (σ.σ. με 7/11 σουτ εντός παιδιάς) χωρίς να δεχθούν κανέναν, αλλά για ένα διάστημα έκαναν και… πάρτι κάτω από τα καλάθια τρέχοντας σερί 9-0 στα ριμπάουντ. Οι 7.194 θεατές έτριβαν τα μάτια τους παρακολουθώντας τους Ρόκετς να έχουν υποστεί ένα άνευ προηγουμένου «μπλακ άουτ» (σ.σ. 0/9 σουτ) κι ενώ η επιθετική τους συγκομιδή ήταν κατά σειρά 18, 30, 24 και 24 πόντοι αντίστοιχα στις τέσσερις περιόδους της αναμέτρησης.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών αλλά και του αγώνα ήταν ο Κάλβιν Νατ (σ.σ. εικονίζεται αριστερά στη φωτ.) με 33 πόντους (16/22 σουτ) και 14 ριμπάουντ, εκ των οποίων οι 6 στην παράταση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νατ πραγματοποίησε την καλύτερη σεζόν της καριέρας του έχοντας κατά μέσο όρο 22.4 πόντους με τη φανέλα του Πόρτλαντ (σ.σ. πρώτος σκόρερ της ομάδας). Σε απόδοση τον ακολούθησε ο μετέπειτα παίκτης των Σικάγο Μπουλς, Τζιμ Πάξον, ο οποίος με τρίποντο «μαχαιριά» υπήρξε ο «καταλύτης» για τη νίκη των Μπλέιζερς, κάνοντας το σκορ 111-96.