Ήττα από τη Ρουμανία για την Κύπρο

0

Αρκετά θετική ήταν η εμφάνιση που είχε η Εθνική Κύπρου κόντρα στην Ρουμανία, σε παιχνίδι που έγινε στην 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών Κ18 Β’ Κατηγορίας.

Η ήττα με 72-46 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, με την Κύπρο να είχε πολύ θετική εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα στο μεγαλύτερο μέρος του Α’ ημιχρόνου να διατηρήσει το προβάδισμα της στο σκορ. Με την λήξη της Γ’ περιόδου οι διαφορές ανάμεσα στις δύο ομάδες παρέμειναν σε μικρά επίπεδα, με την Ρουμανία να παίρνει προβάδισμα με 46-42. Στην τελευταία περίοδο η Ρουμανία ανέβασε στροφές και αύξησε την διαφορά στο σκορ. Κορυφαία για την Κύπρο ήταν η Νάταλι Ιωάννου με 12 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Στέφανη Γεωργίου με 9 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ. Η προσοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στρέφεται στον αγώνα για την 3η αγωνιστική, κόντρα στην Πορτογαλία, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (5/8) στις 14:30 και θα μεταδίδεται σε live streaming από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ.

Με τρίποντο της Ιωάννου ξεκίνησε το παιχνίδι η Κύπρος, για να μειώσει σε 3-2 λίγο πιο μετά η Παράου. Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για την κυπριακή ομάδα (από τρεις πόντους Γεωργίου-Πηλακούτα) με το σκορ να πηγαίνει στο 8-2. Μέχρι το 5’ η Κύπρος ήταν μπροστά με 12-4, ενώ στο 8:30 η κυπριακή ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της με 17-8. Το τέλος της Α’ περιόδου βρήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται με 19-16.

Η Ρουμανία ξεκίνησε δυνατά την Β’ περίοδο και έως το 13’ είχε προηγηθεί με 24-19. Στο 15’ το σκορ ήταν στο 26-22, για να ακολουθήσει ένα σερί έξι πόντων για την Κύπρο (τέσσερις η Ιωάννου, δύο η Ανδρια Κυπριανού), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει προβάδισμα με 32-26. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Εθνική Κύπρου ήταν μπροστά με 34-33.

Μέχρι το 23:20 η Ρουμανία σημείωσε τέσσερις πόντους και ήταν μπροστά με 37-34, με την Θεμιστοκλέους στην συνέχεια να σημειώνει λέι απ και να μειώνει σε 37-36. Έως το 25’ το σκορ οδηγήθηκε στο 41-36, με την Κύπρο να απαντάει με τρεις πόντους (δύο η Γεωργίου, ένα η Τέιλορ) μειώνοντας στους δύο την διαφορά (41-39). Στην συνέχεια η ρουμάνικη ομάδα πέτυχε πέντε πόντους (46-39), με την Κύπρο να μειώνει με τρίποντο της Ιωάννου σε 46-42 στο τέλος της Γ’ περιόδου.

Σαφώς διαφορετική ήταν η εικόνα του Δ’ δεκαλέπτου, με την Ρουμανία να ανεβάζει στροφές και να κυριαρχεί στο παιχνίδι, καταφέρνοντας στο τέλος της αναμέτρησης να πάριε την νίκη με 72-46.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-33, 42-46, 46-72

Κύπρος (Αλέξης Λεκισβίλη): Χριστοδούλου 2, Ι. Κυπριανού, Κυριάκου 2, Σάββα, Θεμιστοκλέους 6, Γεωργίου 9 (1), Ιωάννου 12 (2), Κονομή 3 (1), Α. Κυπριανού 5 (1), Πηλακούτα 6, Τέιλορ 1, Βούρκα.

Ρουμανία (Καταλίν Τανάσε): Κατινέαν 5, Καζάκου 2, Όρμπαν 2, Πάουν, Βάιντα 16, Ξούρουλια, Φεράριου 13 (1), Γκίτα 7, Παράου 13, Ποπέσκου 7, Βάτι 7 (1).