Ήττα από την Νορβηγία για την Εθνική Κ18

0

Η αποστολή ήταν δύσκολη εξ αρχής και η Εθνική Κύπρου έπρεπε να κάνει συγκεκριμένα πράγματα ώστε να καταφέρει να πάρει την δεύτερη νίκη στον Α’ όμιλο του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ18. Δυστυχώς όμως οι Νορβηγοί ήταν ανώτεροι κυρίως κάτω από τα καλάθια και πήραν τη νίκη με 69-54. Η Κύπρος πλέον κυνηγάει τη δεύτερη θέση που θα οδηγήσει στην πρόκριση στον αυριανό αγώνα απέναντι στο Κόσοβο, σε έναν αγώνα που μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί και ως «τελικός» για την πρόκριση.

Η κυριαρχία των Νορβηγών κάτω από τα καλάθια έδινε την ευκαιρία στους Σκανδιναβούς να κάνουν δεύτερες και σε αρκετές περιπτώσεις και τρίτες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να κάνουν τη ζωή δύσκολη στους διεθνείς μας. Η άμυνά μας δεν λειτούργησε όπως στην πρεμιέρα απέναντι στην Αρμενία, ενώ είμασταν άστοχοι και στα σουτ δύο πόντων με 17/53 ποσοστό μόλις στο 32%.

Μουδιασμένα μπήκε η εθνική μας ομάδα με τους Νορβηγούς να παίρνει προβάδισμα με 7-2 στο 2’. Βασιλείου, Παπαϊωάννου και Σοφρωνίου έτρεξαν ένα 6-0 για τη Κύπρο με αποτέλεσμα να περάσουμε για πρώτη (και εν τέλη μοναδική) φορά μπροστά στο σκορ με 8-7 στο 4’. Στο σημείο εκείνο η συγκέντρωση χάθηκε και οι Νορβηγοί έχτισαν ένα δικό τους σερί 6-0 κάνοντας το 8-13 στο 7’, το οποίο έγινε 10-18 στο 9’. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Αχιλλέως και Ηλιάδη έκλεισαν τη διαφορά στο καλάθι με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 16-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο περιμέναμε την Εθνική μας να συνεχίσει όπως έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά αντί αυτού οι Νορβηγοί με ένα τρίποντο του Μπίεμπερ ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 5 πόντους και έκτοτε οι δύο ομάδες έκαναν περίπου 4 λεπτά να σκοράρουν ξανά. Ο Φλάα με νέο τρίποντο πήρε τη διαφορά στους 6 (είχε προηγηθεί καλάθι του Παπαϊωάννου) για να πάρει σκυτάλη ο Άντομ ο οποίος εκμεταλλευόμενος το ύψος του κατάφερε να πετύχει 4 πόντους στα τελευταία λεπτά και να κλείσει το ημίχρονο με 25-31.

Η Εθνική έπρεπε να αλλάξει πολλά πράγματα για να αντιμετωπίσει τη Νορβηγία, κάτι που όμως δεν έγινε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο ήταν καταστροφικό. Με συνολικό σκορ 20-10 και τον Γκιέρντε να κάνει πάρτι στο επιθετικό κομμάτι των σκανδιναβών, η Νορβηγία ξέφυγε φτάνοντας μέχρι και το +16 (35-51 στο 27’ σκορ που έμεινε μέχρι τέλος του δεκαλέπτου).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20 πόντους, ενώ στη συνέχεια η διεθνείς μας προσπάθησαν να κλείσουν τη διαφορά, κάτι που έγινε με το τελικό σκορ να είναι 54-69.

Καλύτερος για τους Νορβηγούς ήταν ο Γκέρντε με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ για την εθνική μας πρώτος σκόρερ ήταν ο Σοφρωνίου με 12.

Δεκάλεπτα: 16-18, 25-31, 35-51, 54-69

Κύπρος (Μιχάλης Μιχαήλ): Μιχαήλ 1, Ηλιάδης 5 (1), Παπαλουκάς 2, Αλεξάνδρου, Στυλιανού 4, Σωφρονίου 12, Βασιλείου 4, Αχιλλέως 9 (2), Ζαβός, Παπαϊωάννου 6, Ματθαίου 5 (1)

Νορβηγία (Κρίστιανσεν): Λοράνγκε, Λάρσον 3, Φλάα 3 (1), Τόφτε 8, Σόλεμ, Γιοχάνεσεν 5 (1), Λάντσβικ 10, Γκέρντε 19 (1), Άντομ 8, Νορντέιντε 1, Ρότεγκαρντ 1, Μπίεμπερ 11 (2).