Κ14 Ανδρών: “Λύγισε” τον Αστέρα και κέρδισε το πρωτάθλημα ο Ζήνωνας

0

Την κατάκτηση του τίτλου στην επίλεκτη κατηγορία του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ14 πανηγυρίζει η ομάδα του Ζήνωνα, όπου μετά από ένα συναρπαστικό τρίτο τελικό που πραγματοποιήθηκε στο «Καλογεροπούλιο» Γυμνάσιο στη Λεμεσό, επικράτησε του Αστέρα Μέσα Γειτονιάς με 69-60, κάνοντας το 2-1 στην σειρά και φθάνοντας έτσι στην κατάκτηση του τροπαίου.

Η ομάδα του Ζήνωνα μπήκε από το πρώτο δεκάλεπτο πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 21-10, ενώ στο ημίχρονο το σκορ είχε οδηγηθεί στο 37-25. Ο Αστέρας ανέβασε στροφές και μείωσε σε 52-44 με το φινάλε της γ’ περιόδου, ωστόσο ο Ζήνωνας κατάφερε να διατηρήσει στην συνέχεια το προβάδισμα του και να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 69-60.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο νεαρός Χριστοφίδης από την ομάδα του Ζήνωνα, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, ενώ τους ηττημένους ο φοβερός Βύρωνος έβαλε 32!.

Δεκάλεπτα: 10-21, 25-37, 44-52, 60-69

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Σωκράτης Λαμάρης)

Δημητρίου 8, Κυριάκου 9 (1), Χαριλάου, Νοταρίδης 2, Ιωαννίδης, Κοκότσης, Κωνσταντίνου 9, Ηλιόπουλος, Βύρωνος 32 (1), Αθανασιάδης.