K18: Κυπελλούχος ο Κεραυνός κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

0
Κεραυνός

Την νίκη με 72-54 στον Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Κεραυνός, κατακτώντας έτσι τον τίτλο. Η ομάδα του Μιχάλη Ματσεντίδη κατάφερε από την πρώτη περίοδο να πάρει προβάδισμα με 23-17, ενώ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ αυξήθηκε στην συνέχεια σε 43-27 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 50-34. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου που σημείωσε 24 πόντους.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός και με πέντε πόντους του Μάρκου και δύο του Σταυρινίδη προηγήθηκε με 7-0. Έπειτα ο Ντουκάν σημείωσε δύο τρίποντα και έφερε το σκορ στο 7-6, μειώνοντας για τον ΑΠΟΕΛ. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Δουκανάρης για Κεραυνό και Μύθιλλος για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να φθάνει στο 9-8. Οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον πολύ καλό ρυθμό τους, με το σκορ να οδηγείται στο 20-15 για τον Κεραυνό, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέτυχαν άλλους τρεις πόντους πριν το φινάλε του αγώνα και έφεραν την διαφορά στους οκτώ (23-15).

Με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών στον αγώνα ο Κεραυνός έφερε την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους εννέα πόντους (28-19). Στην συνέχεια του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους τέσσερις, έπειτα από τρεις πόντους του Μύθιλλου και δύο του Κυριακίδη που έφεραν το σκορ στο 28-24. Στην εξέλιξη του αγώνα ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και πέτυχε δεκατέσσερις σερί πόντους (ένα ο Ανδρέου, τέσσερις ο Μάρκου, εννέα ο Θωμά με τρία συνεχόμενα τρίποντα) με το σκορ να φθάνει στο 41-24. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 43-27.

Με τρεις πόντους από τους Μύθιλλο και Χαριδήμου ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας σε 43-30. Ο Κεραυνός απάντησε όμως με δίποντο του Δουκανάρη και τρίποντο του Μάρκου, φέρνοντας ξανά την διαφορά στους δεκαοκτώ (48-30). Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε άλλους πέντε πόντους, και ο Κεραυνός τέσσερις, με το σκορ να οδηγείται στο 50-34 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πιο δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο, που ήθελε να παλέψει για να διεκδικήσει στο τέλος τον τίτλο. Ο Μύθιλλος με τρεις πόντους και ο Ντουκάν με δύο, μείωσαν για τους “γαλαζοκίτρινους” σε 52-39 στο πρώτο λεπτό. Οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση τους και με δίποντο του Κυριακίδη μείωσαν σε 52-41, με τους “ερυθροκίτρινους” να απαντάνε με λέι απ του Αριστοδήμου (54-41). Η ομάδα του Στροβόλου έφερε την διαφορά ξανά στους δεκαεπτά (60-43), στο 34:00. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε προσπάθεια στα τελευταία λεπτά για να μπει δυνατά στην διεκδίκηση του αγώνα, όμως ο Κεραυνός διατήρησε την διαφορά στο σκορ και έφυγε με την νίκη με 72-54.

Δεκάλεπτα: 15-23, 27-43, 34-50, 54-72