K18: Στον τελικό ΑΠΟΕΛ & Κεραυνός

0

ΑΠΟΕΛ και Κεραυνός θα είναι το ζευγάρι του Τελικού Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Οι δύο ομάδες επικράτησαν των Ζήνωνα και ΑΠΟΠ αντίστοιχα, και πήραν τα δύο εισιτήρια για τον μεγάλο τελικό ο οποίος προβλέπεται να διεξαχθεί στις 2 Απριλίου.

ΑΠΟΕΛ – Ζήνωνας 71-61

Με νίκη κόντρα στον Ζήνωνα με 71-61, ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στον Τελικό Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας με το τέλος της δεύτερης και τρίτης περιόδου να έχουν διαφορά 14 πόντων από τον Ζήνωνα (41-27 και 60-46). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του αγώνα, με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει με την νίκη με 71-61. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μύθιλλος με 23 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 41-27, 60-46, 71-61

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλλής)

Κανταρτζής 7, Μύθιλλος 23 (2), Κουσαρίδης, Βάρεγκερ, Χαριδήμου 15 (1), Φιλίππου, Ντουκάν 17 (2), Χρίστου 2, Πογιατζής, Ζαβός 4, Κυριακίδης 3.

Ζήνωνας (Μ. Μιχαήλ)

Πετρόβ, Αντωνίου 5, Κωνσταντινίδης 3 (1), Κωστένογλου 6, Αντωνίου 8, Στυλιανού 4, Κυριάκου 5, Καρβούνης 19 (4), Παναϊντέ, Χριστοφίδης 2, Χατζηιωάννου 3 (1), Κουμή 6.

ΑΠΟΠ – Κεραυνός 51-76

Στον Τελικό Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α΄ Κατηγορίας προκρίθηκε και ο Κεραυνός που νίκησε στην Πάφο τον ΑΠΟΠ με 76-51. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν στην πρώτη περίοδο, κρατώντας μικρές τις διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες στο σκορ (21-18 για τον Κεραυνό). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην συνέχεια, φέρνοντας την διαφορά στους δεκατρείς (37-24) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο το σκορ έφθασε στο 58-38 ενώ με το τέλος του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 76-51. Κορυφαίοι του αγώνα οι Ανδρέου και Μάρκου με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 24-37, 38-58, 51-76