«Ερυθρόλευκη»… γκέλα στο Μιλάνο

0

Ο Ολυμπιακός σε μια από τις χειρότερες φετινές βραδιές του, γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι στο Μιλάνο με 99-83.

Ο Ολυμπιακός με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι στο δεύτερο να βρίσκει διαδρόμους και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο 41-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν κοντά, με την Αρμάνι να κλείνει την περίοδο έχοντας το προβάδισμα χάρη σε τρίποντο του Πάσκολο με την λήξη. Η τελευταία περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στους Ιταλούς με τον Πάσκολο σε αυτό το σημείο να έχει 12 πόντους από τους 15 συνολικά και την Αρμάνι να παίρνει την νίκη με 99-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-41, 67-61, 99-83
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛέιν 10, Χίκμαν 2, Καλνιέτις 5 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς (1), Μάτσβαν (1), Πάσκολο (1), Τσιντσαρίνι 7, Σάντερς 10, Σίμον 16 (2).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 11, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 8, Γουότερς 4, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι.

MVP
Ο Νταβίντε Πάσκολο έκανε το παιχνίδι της… ζωής του! Ο ρούκι Ιταλός τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, ενώ είχε 12 στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.