Καρδιοχτύπησε ο Κεραυνός.. αλλά στο τέλος κέρδισε ΑΕΛ και ηρεμία!

0

Καρδιοχτύπησε, του βγήκε η ψυχή αλλά στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και πανηγύρισε μια υπερπολύτιμη νίκη κερδίζοντας παράλληλα ηρεμία. Η ΑΕΛ έδειξε ότι έχει το χαρακτήρα και το DNA της Βασίλισσας καθώς και στόμφα μεγάλης ομάδας αφού σε όλα τα ντέρμπι δείχνει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και μπορούσε εάν ο Χάμιλτον ήταν πιο προσεκτικός να πανηγύριζε άλλη μια τεράστια επιτυχία. Κορυφαίος των νικητών ο «Στρατηγός» Γουέσλι Τσάνελς (που τόσο έλειψε από την ομάδα του Λείβα) που πέτυχε ένα τεράστιο νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ (με 5 τρίποντα).

Με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τις λύσεις από την περιφέρεια για να προηγηθούν μ’ένα γρήγορο 4-9 ξεκίνησε η αναμέτρηση στην κλειστή αίθουσα «Νίκος Σολομωνίδης». Οι γηπεδούχοι του Κοχ δεν έδειξαν να πτοούνται από το φουριόζικο ξεκίνημα των Στροβολιωτών και με κύριους εκφραστές των προσπαθειών τους τους Κένταν και Χάμιλτον προηγήθηκαν με 15-14 προτού ο Ουίλις γράψει το 15-16 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τρίποντο του Τσάνελς, με τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού να απαντούν με 2 τρίποντες βόμβες των Παλάλα και Χάμιλτον για το προσπέρασμα (23-21). Μα φανερή εντολή να πάει η μπάλα στα χέρια του Αμπουκάρ ο Κεραυνός έτρεξε ένα σερί 11-0 για να περάσει μπροστά με 23-32. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 26-35.

Με τους καλύτερους οιωνούς και εύστοχο σουτ 3 πόντων του Γούεσλι Τσάνελς ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγαν με 12 πόντους. Μέσα σε ενάμιση λεπτό το παιχνίδι πήρε φωτιά αφού Πιττάκας και Παρκς έτρεξαν ένα σερί 9-0, μείωσαν τη διαφορά στους 3 με τον Χριστόφορο Λειβαδιώτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ μόλις στο 3ο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να το πιστεύουν και πέρασαν εκ νέου μπροστά με 41-40 προτού ο Κεραυνός απαντήσει με 6-0 σερί για να πάρει αέρα 5 πόντων. Το μομέντουμ άλλαζε συνεχώς χέρια με τον αφιονισμένο Παρκς να ξαναδίνει προβάδισμα στην ΑΕΛ με 3 ελεύθερες βολές για το 47-46 παίρνοντας και το 3ο φάουλ του Αμπουκάρ. Με διαδοχικά τρίποντα των Χάγκινς και Τσάνελς οι ερυθροκίτρινοι πήραν αέρα 5 πόντων (51-56) με τον Ράιτ να μειώνει στους 3 και το 4ο δεκάλεπτο να αναμένεται συγκλονιστικό.

Ο Κεραυνός επιχείρησε 2 φορές να ξεφύγει στο σκορ με την ΑΕΛ να αρνείται ν’αφήσει το παιχνίδι να ξεφύγει. Ο Ουίλις μπήκε στην εξίσωση ενώ πέτυχε ένα καθοριστικότατο καλάθι με το σκορ στο 64-66. Η ΑΕΛ με τον Παρκς να έχει πάρει φωτιά μείωσε 2 φορές στο καλάθι αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις για να μείνουν μπροστά με 66-70. Με μόλις 1:44 να μένουν για το τέλος οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε διαδοχικές επιθέσεις με τους Ουίλις και Τσάνελς να ανανεώνουν την επίθεση όμως και η 3η προσπάθεια πήγε στράφι. Η ΑΕΛ μείωσε 62’ πριν το τέλος σε 68-70 ο Τσάνελς αστόχησε σε τρίποντο όμως ο Χάμιλτον έκανε λάθος στερώντας από την ομάδα του τη διεκδίκηση του προσπεράσματος ή και της νίκης. Ο Χάγκινς πέτυχε μία βολή για το 68-71 και με το φόβο των Ιουδαίων από το παιχνίδι του πρώτου γύρου έκανε φάουλ, ο Χάμιλτον πέτυχε μία από τις δύο και στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι στόχευσαν τον Ριντ. Η επιλογή αποδείχτηκε σωστή ο Ριντ αστόχησε στη μία και έγινε ξανά φάουλ στον Χάμιλτον που ήταν αλάνθαστος. 71-72 με 7’ δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος.

Το φάουλ έγινε στο Χάγκινς που αποδείχθηκε ψύχραιμος κάνοντας το 71-74 με τους γηπεδούχους να επιχειρούν μακρινό τρίποντο στην εκπνοή που ήταν άστοχο με τους Στροβολιώτες να παίρνουν μια δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 26-35, 53-56, 71-74