Κεραυνός –  ΑΕΚ 68-72: Έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί και… άρχισε ξανά η μάχη της κορυφής!

0

Η ήττα του Κεραυνού από την Ένωση… άνοιξε την όρεξη στην ΑΕΚ και αυτό αποδείχθηκε με τον πλέον πιο πειστικό τρόπο, στο μεγάλο ντέρμπι, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Κ. Παπαέλληνας»!

Οι πρασινοκίτρινοι, ήταν οι νικητές με σκορ 72-68!

Πράγμα που σημαίνει ότι πλέον, οι δυο ομάδες (με γνώμονα τον ίδιο αριθμό αγώνων) είναι ισόβαθμες, αλλά με τον Κεραυνό να υπερτερεί επειδή υπερέχει στις νίκες, απέναντι στην ομάδα της Λάρνακας (2-1).

Ταυτόχρονα όμως, αυτό σημαίνει ότι και οι δυο ομάδες, ως και τη λήξη της δεύτερης φάσης, δεν θα έχουν κανένα περιθώριο απώλειας!

Η δε ΑΕΚ, έδωσε τέλος σε ένα σερί έξι συνεχόμενων ηττών από τον Κεραυνό!

Πρώτο ημίχρονο

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Κεραυνό, που προηγήθηκε στο 5` με 10-3 και από νωρίς η ΑΕΚ, έπρεπε να βρει τρόπο αντίδρασης. Στη συνέχεια όμως, το παιχνίδι πήγε σε έναν γρήγορο ρυθμό, μέσα από τον οποίο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και έτσι μείωσε σε 13-12 (7`).

Στο 10λεπτο, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 18-14.

Από την αρχή της 2ης περιόδου όμως, η εικόνα άλλαξε. Συνεχίζοντας η ΑΕΚ, να είναι βελτιωμένη στην άμυνα και να επιβάλλει ένα γρήγορο τέμπο, αυτό προβλημάτισε την άμυνα των γηπεδούχων. Κάτι που φάνηκε και από τη διακύμανση, καθώς στο 13` ο Κεραυνός προηγήθηκε με 23-20 για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό 0-13 σερί για την ΑΕΚ!

Έτσι στο 17`, η διαφορά πήγε στους 10 (23-33)! Πλέον, ο Κεραυνός καλείτο να βρει λύσεις… Κάτι που κατάφερε να κάνει στα τελικά στάδια του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 31-35, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι πήγε σε έναν αργό ρυθμό, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτό το διάστημα, αλλά με την ΑΕΚ να κρατάει σταθερά μιαν μικρή υπέρ της διαφορά και να δείχνει συγκεντρωμένη.

Ο δε Κεραυνός προσπαθούσε να «σπάσει» αυτόν το ρυθμό, χωρίς όμως να το καταφέρνει στον απόλυτο βαθμό…

Στην αρχή της 4ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 49-55. Αλλά στο 36`, ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 56-56!

Όλα λοιπόν έδειχναν ότι το ντέρμπι, θα είχε δραματικό φινάλε! Στο 37` ο Κεραυνός προσπέρασε με 62-61, αλλά με 0-5 σερί, η ΑΕΚ προσπέρασε με 62-66!

Τελικά στάδια

Στο 38`48“ ο Ο`Μπράιαν μείωσε σε 65-66. «Χαμός» με πέντε (!) αποτυχημένες προσπάθειες της ΑΕΚ, στην επόμενη επίθεση, αλλά να κερδίζει την κατοχή η ομάδα της Λάρνακας και στο 39`31“, ο Οκμπέιτζ έκανε το 65-68!

Άστοχος ο Χάγκιγκς στην επόμενη επίθεση του Κεραυνού και στο 39`51“ ο Σιζόπουλος με 2 βολές, σφράγισε μια μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ!

Με τρίποντο του Χάγκιγκς στο 39`49“, ο Κεραυνός μείωσε σε 68-70 και.. απέκτησε ελπίδες, αλλά οι 2 βολές του Χάμιλτον στο 39`50“ σφράγισαν τη νίκη της ΑΕΚ!

Τελικό σκορ, ΑΕΚ-Κεραυνός 68-72!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 18-14, 13-21, 16-15, 21-22.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 18-14, 31-35, 47-50, 68-72.

Κεραυνός (Χ. Λειβαδιώτης): Γκραντ 11 (2), Χάγκιγκς 15 (3), Στυλιανού 5 (1), Ρόρι 3 (1), Ο`Μπράιαν 22 (3), Μιχαήλ 5 (1), Κιγκ 5, Θεοχαρίδης 2, Κορωνίδης.

ΑΕΚ (Ν. Παπαδόπουλος): Μπράουν 4, Σιζόπουλος 18 (3), Αχμάντ 9, Οκμπέιτζ 13, Παντελή 3 (1), Χάμιλτον 20 (2), Κουμής, Μαντοβάνης 5 (1).