Κεραυνός όνομα και πράγμα

0

Ο Κων/νος Μελάγιες γράφει στο CyprusBasket για την ιστορικής σημασίας νίκη που πέτυχε ο Κεραυνός επί του Ηρακλή

Πριν αναφερθώ σε αγωνιστικά θέματα να ξεκαθαρίσω τα βασικά. Οι δύο ομάδες είχαν να παίξουν επίσημο παιχνίδι σχεδόν έξι μήνες. Το διάστημα της αποχής είναι τεράστιο και όση προπόνηση κι αν έχουν κάνει, όσα φιλικά κι αν έχουν δώσει δεν μπορεί να συγκριθεί με το επίσημο ματς.

Δεύτερον. Ο Κεραυνός επικράτησε μίας εκ των καλών ομάδων του ελληνικού πρωταθλήματος, μίας ομάδας που μπορεί να τελειώσει και στην «εξάδα» της βαθμολογίας.

Η συγκεκριμένη νίκη εκτός από την ουσία που δεν είναι άλλη από το γεγονός πως απέχει μία νίκη ακόμη από τους ομίλους του BCL, προσφέρει αισιοδοξία, ηρεμία για δουλειά και κίνητρο για όλους. Παίκτες, προπονητές, διοίκηση έχουν κάθε δικαίωμα να χαμογελούν και να ονειρεύονται.

Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα ολοκληρωθεί η σεζόν για τον Κεραυνό, είναι πολύ νωρίς. Αφήστε που ακόμη δεν ξέρουμε αν θα ολοκληρωθεί λόγω Covid -19. Σίγουρα όμως αποτελεί ιστορική νίκη για την ομάδα του Λιβαδιώτη.

Οι παίκτες του Κεραυνού μπήκαν κάπως «ψαρωμένοι» στο παιχνίδι, ωστόσο όταν αντιλήφθηκαν πως ο αντίπαλος ήταν στα μέτρα τους αισθάνθηκαν πολύ καλύτερα. Πρωταγωνιστής σε αυτό ήταν ο Μιχαήλ ο οποίος μόλις πέρασε στο παρκέ άλλαξε τον ρυθμό προς όφελος της ομάδας του και έδωσε αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες του.
Η αλήθεια είναι πως το τρίτο γρήγορο φάουλ του Κύπριου διεθνή περίμενα να αλλάξει τις ισορροπίες ξανά, αλλά ο Ροζέλ είχε αποκτήσει επαφή με το αντίπαλο καλάθι και δεν προέκυψε σημαντικό πρόβλημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα τρίποντα έπεφταν «βροχή», αλλά έμεινα έκπληκτος με την άμυνα του Κεραυνού. Η ασφυκτική πίεση πάνω στην μπάλα έφερε πολλά λάθη. Από μπρος πίσω μέχρι να πατάνε γραμμές οι παίκτες του Ζιάγκου. Και επίσης έδειξαν και συνέπεια στην άμυνα τους, δηλαδή δεν έπαιξαν 4-5 λεπτά και σταμάτησαν.
Ο Ηρακλής είναι καλή ομάδα και σίγουρα διαθέτει μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο της. Ήταν λογικό κι επόμενο να αντιδράσει και αυτό συνέβη στην τελευταία περίοδο.

Οι παίκτες του Λιβαδιώτη έχασαν για λίγο την συγκέντρωσή του και σε ευρωπαϊκό παιχνίδι αυτό δεν επιτρέπεται να το κάνεις. Εκτός αυτού ήταν λογικό ο Κεραυνός να έχει αντίπαλο και την κούραση. Το βάθος που ανέφερα νωρίτερα…
Ακόμη κι έτσι έμειναν μέχρι τέλους στην διεκδίκηση της νίκης ακόμη κι όταν «γύρισε» το παιχνίδι και δικαιώθηκαν πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη.