Κυπελλούχος εφήβων ο ΑΠΟΕΛ!

0

Ο πρωτοπόρος της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα εφήβων α’ κατηγορίας, ΑΠΟΕΛ, έμελλε να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, καθώς επικράτησε στον τελικό του κυπέλλου του Απόλλωνα με 58-49!

Οι “γαλαζοκίτρινοι” του Μιχάλη Τσαγγαρίδη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και αυτό ήταν το σημείο που έκρινε το παιχνίδι. Παρότι είχαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό αντίπαλο, έλεγξαν τον ρυθμό και ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες, κάνοντας δικό τους το τρόπαιο.

Ο Μιχάλης Χαριδήμου ήταν πρώτος σκόρερ και MVP του τελικού με 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μύθιλλος και Ντουκαν με 13, έκαστος. Για τον Απόλλωνα “έλαμψαν” κυρίως οι Αυγουστίνος Σωφρονίου, Αδάμος Παναγίδης και Ηλίας Μακρυγιάννης, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

ο αγώνας:

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που μέχρι το 3′ προηγήθηκε με 7-1. Έπειτα ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και μείωσε σε 7-5 μέχρι το 5′ ενώ δύο λεπτά αργότερα το παιχνίδι ήταν στο 9-9. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε στο επόμενο λεπτό να προηγηθεί με 13-11, όμως οι “γαλαζοκίτρινοι” πέτυχαν έξι ακόμα πόντους μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 17-13. Ο Απόλλωνας μπήκε πιο ανεβασμένος στην Β’ περίοδο και ισοφάρισε μέχρι το 13′ σε 19-19. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες πέτυχαν από τρεις πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 22-22. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ, με 29-25.

Αρκετά καλά μπήκε στην Γ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ που κατάφερε μέχρι το 33:30 να σημειώσει τέσσερις πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, φέρνοντας το σκορ στο 33-27. Μάλιστα οι “γαλαζοκίτρινοι” στο επόμενο τρίλεπτο πέτυχαν άλλους επτά πόντους και έφεραν την διαφορά στους δεκατρείς (40-27). Με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ έφθασε στο 47-36. Με παρόμοιο ρυθμό κύλισε το παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με δώδεκα πόντους διαφορά (52-40) μέχρι το 34′. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε σε 52-45, ενώ στο 37:30 το σκορ έφθασε στο 55-47. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη και κατέκτησε το Κύπελλο, με τελικό σκορ 58-49.

Δεκάλεπτα: 17-13, 29-25, 47-36, 58-49