Λάρισα – Χαρίλαος Τρικούπης 92-70: Εμφατική πρόκριση για τους Θεσσαλούς

0

Η Λάρισα έκανε επιμέρους 34-14 στο πρώτο δεκάλεπτο κι εν τέλει επικράτησε του Χαρίλαου Τρικούπη με σκορ 92-70, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Πανιώνιος (3/10).

Στον πρώτο επίσημο αγώνα της σεζόν 2020-21, η Λάρισα δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στον νεοφώτιστο στην Basket LeagueΧαρίλαο Τρικούπη, φτάνοντας στην εύκολη νίκη για τον β’ γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Θεσσαλοί έκλεισα την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους +20 (34-14), πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 58-37 και διατηρούσαν σταθερά διαφορά ασφαλείας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο κλειστό της Νεάπολης.

Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση αφού σκόραραν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν (σ.σ. δεν αγωνίστηκε ο Μπράντον Ρας), σουτάροντας με 46.95 πίσω από τα 6μ.75 (15/32 τρίποντα).

Η Λάρισα κυριάρχησε κατά κράτος στα ριμπάουντ (39-27), μοίρασε 25 ασίστ αντί 14 του Χαρίλαου Τρικούπη και είχε ως κορυφαίο σκόρερ τον Τζέιμς Ουέμπ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους (7/12 σουτ), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον οι Θεσσαλοί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Πανιώνιος, που θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο (3/10).

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 77-53, 92-70.