Λύγισε στη παράταση από το Λουξεμβούργο η Εθνική

0

Παρά την βελτιωμένη εικόνα που παρουσίασε η Εθνική Ανδρών στο παιχνίδι με το Λουξεμβούργο, δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη, αφού ηττήθηκε στην παράταση με 95-91. Το σκορ ήταν πολύ κοντά καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, με την κυπριακή ομάδα ανά διαστήματα να προηγείται.

Στο τέλος του ημιχρόνου το Λουξεμβούργο ήταν μπροστά με 41-38, ενώ με την λήξη της γ’ περιόδου το σκορ πήγε στο 65-64. Μέχρι την ολοκλήρωση του δ’ δεκαλέπτου η Κύπρος ισοφάρισε σε 86-86 και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση, όπου το Λουξεμβούργο πήρε την νίκη με 95-91.

Καλύτερος για την Κύπρο ήταν ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 27 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Νίκος Στυλιανού (22), Μπιγκς (16), Παντελή (12) και Ηλιάδης (11).

Η Εθνική Ανδρών θα δώσει το τελευταίο της παιχνίδι τους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης το Σάββατο (1/6) απέναντι στην Ισλανδία, στις 11:45.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 38-41, 64-65, 86-86, 91-95 (Παράταση)