Με φόρα από το Κίτιον ο Κεραυνός καθάρισε και τον Απόλλωνα

1

Με τη φόρα της κατάκτησης του Κυπέλλου και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Κεραυνός κέρδισε με 86-75 τον Απόλλωνα και έμεινε στο κατόπι της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες του Λείβα πάτησαν γκάζι και καθάρισαν την αναμέτρηση. Κορυφαίος για ΑΚΟΜΗ μία φορά των νικητών ο Ουίλις (25 πόντους / 16 ριμπάουντ) ενώ ακολούθησε ο Χάγκινς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τους ηττημένους διακρίθηκαν οι Ρεντίκας (24 πόντοι) και Χάρπερ (20 πόντοι).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και στο 7’ ήταν μπροστά με 13-8, ενώ με το τέλος της α’ περιόδου το σκορ πήγε στο 18-14 για τους γηπεδούχους. Ο Απόλλων ήταν βελτιωμένος στην επανάληψη και στο 14’ είχε προηγηθεί με 28-25. Έπειτα ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και στο 16:30 ήταν μπροστά με 35-30. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 41-39 για τον Κεραυνό.

Ο Κεραυνός μέχρι το 26’ έφερε το σκορ στο 61-50, ενώ μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δεκαπέντε (70-55). Έως το 36’ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 82-67, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με σκορ 86-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 41-39, 70-55, 86-75