Με ψυχή… λιονταριού ο Ολυμπιακός «γονάτισε» την ΤΣΣΚΑ!

0

Το ματς
Με τους Μιλουτίνοφ, Ρούμπιτ, Παπανικολάου, Πολ και Μπόλντγουιν ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν πολλή ενέργεια στην αρχή του παιχνιδιού, έχοντας το προβάδισμα (6-2), με την ΤΣΣΚΑ να «ζεσταίνεται» έξω από τα 6,75μ. και να πλησιάζει (9-8), στα μισά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν πολύ αμυντικά, κάνοντας απανωτά κλεψίματα και υποχρεώνοντας σε πολλά λάθη τους Ρώσους, ενώ με μπροστάρη τον Παπανικολάου επιθετικά ξέφυγαν ακόμη και στο +10 (20-10), στο 9’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Χίλιαρντ και Στρέλνιεκς, μειώνοντας στο -5 (20-15), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα με τον Ρούμπιτ στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Χίλιαρντ συνέχισε το ίδιο ορεξάτος και έτσι η ΤΣΣΚΑ ήταν κοντά (24-22). Στη συνέχεια, η «ερυθρόλευκη» επίθεση «κόλλησε», καθώς οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν αρκετά επιπόλαιοι, με τους Ρώσους να περνούν μπροστά (27-30), στο 16’. Παρ’ όλα αυτά, η συγκέντρωση στην άμυνα παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (είχαν φτάσει τα 11 κλεψίματα οι Πειραιώτες!) και έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, με τον Πολ να φέρνει το ματς στον πόντο (31-32), στο 18’. Στα τελευταία δύο λεπτά, μίλησαν περισσότερο η αστοχία και οι κακές επιλογές, με το σκορ να ήταν στο 33-34.

Ονειρική αρχή έκανε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ίδια τρομερή συγκέντρωση στην άμυνα, έχοντας παράλληλα και τον πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά να φτάσουν στο +13 (49-36), στα πρώτα έξι λεπτά. Από την άλλη, οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ έδειχναν… πελαγωμένοι, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, καθώς και οι Πειραιώτες άρχισαν να ήταν άστοχοι, αλλά η «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και ο Πολ έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στο +16 (54-38), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μία άμυνα και ένα τρομερό κάρφωμα του Παπανικολάου, έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +18 (56-38), στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήταν ένα 4-0 (56-42), με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να απαντούν εκ νέου με νέες καλές άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +20 (62-42), στο 34’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν αρκετά, έχοντας «τραβηγμένες» επιλογές στην επίθεση, με τον Τζέιμς από την άλλη να κρατούσε τους Ρώσους και εκείνοι να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (65-56), στο 37’. Τα σουτ από τα 8 μέτρα(!) από τους παίκτες του Μπαρτζώκα συνεχίστηκαν, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ του Μιλουτίνοφ έσωζαν την… κατάσταση, ενώ ένα τρίποντο του Κόνιαρη τους… ξεκόλλησε (68-56), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έκαναν σωστή διαχείριση και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 72-59.