Μπάγερν – Ολυμπιακός 68-82: Ο Σλούκας μοίρασε, η εικόνα άλλαξε (vid)

0

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το τουρνουά στην Ισπανία με νίκη αφού επικράτησε της Μπάγερν με 68-82.

Φυσικά το αποτέλεσμα μικρή σημασία έχει, σε αντίθεση με την εικόνα της ομάδας από το 15΄της αναμέτρησης κι ύστερα. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν αρκετά στοιχεία από αυτά που τους ζητάει ο 55άχρονος προπονητής

Ο Κώστας Σλούκας ήταν απολαυστικός τελειώνοντας με 7 πόντους, 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Πολύ σημαντική η συνεισφορά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 13 πόντους (2/2δ., 3/3τρ., 0.2β.) και του Αλέξανδρου Βεζένκοβ (12π., 8ρ.).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει καλή άμυνα, αλλά στην επίθεση να δυσκολεύεται πάρα πολύ να βρει σκορ. Με εξαίρεση ένα καλάθι του Πρίντεζη δεν είχε άλλο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στην άλλη πλευρά ο Τόμας με την είσοδό του στο παρκέ πέτυχε 5 πόντους και έκανε το 10-4 (6′). Η άσχημη εικόνα στην μπροστινή πλευρά του παρκέ παρέμεινε, τα τρίποντα ήταν άστοχα, οι βολές του Μάρτιν επίσης κι οι Πειραιώτες είχαν κολλήσει στους 4 πόντους (14-4, 9′). Στο λεπτό που έμενε μέχρι την λήξη της περιόδου Βεζένκοβ και Χάρισον μείωσαν σε 17-10.

Η δεύτερη περίοδος έφερε μαζί της και το πρώτο εύστοχο τρίποντο μετά από έξι προσπάθειες. Το σουτ του Παπανικολάου μαζί με έναν αιφνιδιασμό που ολοκλήρωσε ο Χάρισον έφεραν τους Πειραιώτες στο 19-15 (14′). Οι Βαυαροί όμως απάντησαν εις διπλούν πίσω από τα 6.75 και απέκτησαν εκ νέου ικανοποιητική διαφορά (25-15, 15′). Η είσοδος στο παρκέ του Λαρεντζάκη άλλαξε πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης. Η άμυνα ήταν απροσπέλαστη και στην επίθεση δύο τρίποντα του Έλληνα γκαρντ άλλαξαν την κατάσταση. Όταν δε, επέστρεψε κι ο Σλούκας στο παρκέ κι έδωσε δύο ασίστ ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενος πίσω μόλις ένα πόντο (32-31).

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησαν παίζοντας πολύ επιθετική άμυνα η οποία πρόσφερε κάρφωμα του Έλις. Στη συνέχεια με ένα τυχερό καλάθι του Χάρισον και με ένα τρίποντο του Πρίντεζη βρέθηκαν στο +4 (34-38, 24′). Ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει ρυθμό., οι επιθετικές επιλογές ήταν πολύ καλύτερες, τα τρίποντα έβρισκαν στόχο και ο Σλούκας με τον Μάρτιν έπαιζαν ιδανικά το pick ‘n’ roll. Όλα τα παραπάνω αποτυπώθηκαν και στον πίνακα του σκορ φυσικά (41-49, 27′) . Με τόσο καλή άμυνα οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κι έτσι με αιφνιδιασμό του Παπανικολάου η διαφορά έφτασε στο +12 (43-55, 30′).

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και με τον Σλούκα να μοιράζει διαδοχικές ασίστ παρέμεναν σε θέση ισχύος (49-60, 32′). Μέχρι την κόρνα της λήξης με συνέπεια στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα. Η Μπάγερν με εξαίρεση λίγα προσωπικά καλάθια δυσκολευόταν να φανεί παραγωγική κι έτσι η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο επίπεδο πόντων (64-75, 38′).

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 32-31, 49-58, 68-82