Νίκησε τη Μπαρτσελόνα και το… σήκωσε!

0

Η Μπασκόνια πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού επικράτησε στον τελικό της Μπαρτσελόνα με 69-67.

Οι Βάσκοι πανηγύρισαν το πρωτάθλημα το οποίο είχαν κατακτήσει τελευταία φορά το 2010!

Η Μπασκόνια ξεκίνησε έχοντας καλύτερο ρυθμό και προηγήθηκε με 9-15 (6′), ωστόσο με καλάθια του Χίγκινς άλλαξε το προβάδισμα (16-15, 9′). Στην δεύτερη περίοδο ο Ερτέλ ανέλαβε δράση και έστειλε την ομάδα του στο +9 (26-17, 14′).

Η αγωνιστική άνοδος του Σενγκέλια βοήθησε τους Βάσκους να μειώσουν σε 37-33 λίγο πριν μπουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα του Βιλντόζα κι ένα του Ντράγκιτς χάρη στα οποία η Μπασκόνια προσπέρασε με 43-47 (25′). Η αντίδραση των Καταλανών έφερε ξανά την ισορροπία στο σκορ (51-51, 29′) και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα κι από τις δύο πλευρές. Τζάνινγκ και Χίγκινς «κουβάλησαν» τις ομάδες τους για αρκετό διάστημα (60-61, 35′). Το τρίποντο του Πολονάρα «έσπασε» την ισοπαλία (64-67), αλλά ακολούθησε ένα δίλεπτο αστοχίας και ο Οριόλα με 3/4 βολές ισοφάρισε.

Ο Βιλντόζα σκόραρε με 3” για την λήξη και το σουτ του Χίγκινς για τη νίκη βρήκε σίδερο με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί ο θρίαμβος των Βάσκων.

Για την Μπασκόνια πρωταγωνίστησαν ο MVP Βιλντόζα 917π., 4ρ., 2ασ.) και ο Σενγκέλια (14π., 4ρ.).

Η Μπαρτσελόνα είχε σε τραγική μέρα τον Μίροτιτς (8π. με 4/13 σουτ) και περίμενε τα περισσότερα από τον Ερτέλ (21π.) ο οποίος στο τέλος έκανε πολλά λάθη.