Αρχική ΕΚΤΟΣ ΚΥΠΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑ Νίκη στην παράταση για «Δικέφαλο» και Παναθηναϊκό, εξαιρετικός Ολυμπιακός

Νίκη στην παράταση για «Δικέφαλο» και Παναθηναϊκό, εξαιρετικός Ολυμπιακός

0

Ένα απίστευτο ματς, που κρίθηκε στην παράταση, κέρδισε ο ΠΑΟΚ με 93- 88 τον Πρωτέα, στην Βούλα.

Οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού κατάφεραν να επανέλθουν από το -15 (65- 50 στο 29), καταφέρνοντας να κάνουν την ολική επαναφορά με τρίποντο της Λολίτας Λύμουρα στα 105″ πριν τη λήξη (71-74). Οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν και με με τρίποντο της Ουάιτ ισοφάρισαν σε 75-75 με 33″ να απομένουν, ενώ και η Νικολοπούλου απάντησε στη Μαγαλιού για το 77-77 της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυριάρχησε και με σερί καλάθι της Πανταζή στα 44″ πριν την εκπνοή, προηγήθηκε με 82-88. Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε, χάρη στην ψυχραιμία τους από τη γραμμή των βολών και έτσι κατάφεραν να πάρουν το εκτός έδρας αποτέλεσμα.

Άλλη μια νίκη για Ολυμπιακό που ήρθε αντιμέτωπος με την Νίκη Λευκάδας με 78-53. Οι «ερυθρόλευκες» δεν έδωσαν το δικαίωμα στις γηπεδούχες να τις απειλήσουν. Έτσι πέτυχαν την 14η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα και οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα την πρώτη φετινή ήττα εντός έδρας.

Ακόμα μια νίκη στην παράταση. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πανηγυρίσει έναντι του Άρη με 69- 66, στη Θεσσαλονίκη. Αν και οι γηπεδούχες στο πρώτο ημίχρονο είχαν το «πάνω χέρι» κάνοντας την διαφορά διψήφια, τα πράγματα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού άρχισαν να μειώνουν την διαφορά φτάνοντας στον πόντο (42-41) στο 25′ ενώ περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου πέρασε μπροστά με 44-45. Το ντέρμπι έφτασε στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενες έδειξαν ψυχραιμία και κατάφεραν να προηγηθούν.

Διαιτητές: Μακρής, Καρανικόλα
Δεκάλεπτα: 21-25, 46-40, 65-53, 77-77, (88-93 (παρ.)
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη, Ουάιτ 17 (3), Κολάτου 13 (1), Ράτζα 16 (2), Σκρμπα 17, Νικολοπούλου 20 (1), Χατζηγιακουμή 3 (1), Αναστασοπούλου 2, Χατζηβασιλείου
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 5, Λύμουρα 16 (3), Μαγαλιού 19 (3), Πανταζή 7, Τζένινγκ 18, Κατωπόδη, Κάμπελ 24 (1), Βάινς 2, Κοντογεώργου 2

Δεκάλεπτα: 10-25, 30-48, 45-63, 53-78
Νίκη Λευκάδας (Νίκος Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 6, Τελίδου 6, Καμπουράκη 10, Μπράουν, Αρώνη, Γούναρη 4, Ψυχογιού 7, Κάντυ 10, Παπαδοπούλου, Λιβιτσάνου, Στάρα 10
Ολυμπιακός (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 2, Μπόνη 4 (1 τριπ.), Κάϊζερ 26 (11/12 διπ., 4/6 βολ.), Δημητράκου 9, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 4, Κοσμά, Καλτσίδου 15 (1 τριπ.), Φουράκη 4

Άρης – Παναθηναϊκός 66-69 (παρ.)
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 24-12, 38-34, 49-50, 62-62 (κ.α.), 66-69 (παρ.)
ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης): Τσινέκε Ε. 8(1), Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 4, Παπαρδέλα 5(1), Τράντα 5(1),Μοντγκόμερι 9, Μακένζι 35(5).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Μούλη 14, Καλαμπάκου 2, Σλούκα 6(1), Δίελα 11(3), Εϊβερι 19(3), Ανταμς 17, Εζέτζα-Τσινάσα.

Τερψιθέα Γλυφάδας – Παναθλητικός 20-81
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 8-18, 12-38, 19-59, 20-81
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Χρηστίδης): Μαργαρίτη 4, Μπόλη, Χειλάκου, Τζάρου 8(1), Κότση 5, Μπάμπη 3(1).
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Καφαντάρη): Μπάλλα 6, Αναστασιάδου 6, Συρρα 8, Σταυρίδου 13(3), Νάστου 14(2), Κυρατζή 2, Μπούκιν 2, Σουμπερτ 21, Γαϊτάνη 9.