Ντερμπάρα, 30άρες και σούπερ διπλό-πρόκριση της ΕΝΑΔ μέσα στο “σπίτι” του Άτλαντα!

0

Η ΕΝΑΔ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της φάσης των 16 αφού μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι επικράτησε του Άτλαντα μέσα στην Πάφο με 72-76 και σφράγισε το εισιτήριο της για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου (όπου θα υποδεχθεί τον Αχιλλέα Καιμακλίου). Κορυφαίος των νικητών (που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ρηγίνο Κασινόπουλο) ήταν ο Eddie Ereybenage με 32(4) με άξιο συμπαραστάτη τον μπόμπερ Οικονομίδη 20(4) ενώ από τους γηπεδούχους δεν ήταν αρκετός ο εκπληκτικός Χάρης Γάκης 30(3).

Με τον Δ.Χαρίση να πυροβολεί από παντού στο ξεκίνημα ο Άτλαντας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (προηγήθηκε μέχρι και με +12) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 8 (24-16). Σε αυτό το διάστημα ο “καυτός” Χαρίσης πρόλαβε να σημειώσει 11 πόντους (με 3 τρίποντα).

Το δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ασιήκκαλη έμοιαζε να έχει καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με τον απολαυστικό Έντι να κουβαλά την ομάδα του Αγίου Δομετίου σε αυτό το διάστημα (σημείωσε 14 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) ροκάνιζαν τη διαφορά για να φτάσουν το ημίχρονο στην απόλυτη ισορροπία (45-45).

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη με τις άμυνες να περνούν σε πρώτο πλάνο με την ομάδα του Μαστορή να δυσκολεύεται ιδιαίτερα να βρεί το δρόμο προς το καλάθι όσο η ΕΝΑΔ συνέχιζε να πυροβολεί από τα 6.75 (Αλεξανδρίδης, Έντι, Οικονομίδης, Αριστοδήμου) με τους φιλοξενούμενους να έχουν φέρει τούμπα το μομέντουμ του αγώνα και να προηγούνται με 7 με το τέλος του 30λέπτου (54-61).

O Άτλαντας έδωσε τα πάντα για την ανατροπή με τον εκπληκτικό Χάρη Γάκη να συνεχίζει το κρεσέντο του και τον Χρίστου να μπαίνει στην εξίσωση όμως η εμπειρία των φιλοξενουμένων, σε συνδοιασμό με τις 2 βόμβες του Οικονομίδη και την ψυχραιμία του Έντι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσαν στους Αη Δεμετήτες τη σπουδαία νίκη-πρόκριση.

*Εκπληκτικοί οι Έντι και Οικονομίδης (30 και 20 πόντους αντίστοιχα) που έπαιξαν ΚΑΙ για τον απόντα Κασινόπουλο

**Συγκινητικός ο Χάρης Γάκης όμως η 30άρα του δεν ήταν αρκετή για να δώσει την πρόκριση στην αρμάδα Μαστορή-Δεληχρήστου

***Κρεσέντο τριών πόντων στην Πάφο αφού σημειώθηκαν συνολικά 22(!!!) τρίποντα στην αναμέτρηση, 9 για τους γηπεδούχους και 13 για τους φιλοξενούμενους.