Ο Αγρός “άλωσε” το Καιμακλί και έσπασε το αήττητο!

0

Στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Β1 η ομάδα του Αχιλλέα Αγρού έβγαλε σπουδαίο διπλό μέσα στην Παλλουριώτισσα αφού επιβλήθηκε του -μέχρι πρότινος- αήττητου Αχιλλέα Καιμακλίου με 65-69.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της αρμάδας του Μιχάλη Τσαγγαρίδη -που συνεχίζει να βρίσκεται μόνη πρώτη με 2 νίκες διαφορά από τη δεύτερη ΕΝΑΔ- ενώ για τους Αγρότες αυτό ήταν ένα πολύ σημαντικό διπλό που τους διατηρεί σε τροχιά ακόμη και για την 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι παρά τις απουσίες (Πάντζιαρος, Σοφοκλέους, Κωνσταντινίδης, Πηλακούτας) ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση με κεκτημένη ταχύτητα από το διπλό στην Πάφο και συντηρούσαν μια μικρή διαφορά καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αφού με τη λήξη του 20λέπτου προηγήθηκαν με +8.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα καταπληκτικό 3ο δεκάλεπτο (που ήταν και το κομβικότερο όπως αποδείχθηκε) αφού όχι μόνο πλησίασαν στο σκορ αλλά πέρασαν και μπροστά βασιζόμενοι κατά κύριο λόγο στον επιθετικό οίστρο του πολυβόλου Κύπρου Γρηγορίου.

Στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου οι γαλαζοκίτρινοι του Αγρού προηγήθηκαν μέχρι και με +8, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ολική ανατροπή, μείωσαν μέχρι τους 3 όμως οι φιλοξρνούμενοι πιο ψύχραιμοι πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό.