0

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες αναλύει στο CB όσα είδε στην αναμέτρηση της Ντιζόν με τον Κεραυνό στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Blue Island

Μόνο συγχαρητήρια αξίζει ο Κεραυνός για την πρεμιέρα του στο BCL. Κατάφερε να λυγίσει στην παράταση αγωνιζόμενος εκτός έδρας απέναντι σε μία ομάδα που πριν 20 μέρες έπαιζε στον ημιτελικό του BCL.
Είναι από τις φορές που η ήττα έχει μικρότερη σημασία από την προσπάθεια και την γενικότερη εικόνα. Λογικό να στεναχωρηθεί η ομάδα του Λειβαδιώτη, αλλά δεν θα σκάσει κιόλας.
Το θέμα είναι να… χτίσει πάνω σε αυτή την απόδοση που έπιασε στην Γαλλία.

Στο μπάσκετ δεν υπάρχουν ούτε μάγια ούτε μαγικά. Δεν με ενδιαφέρει αν η Ντιζόν υποτίμησε την κυπριακή ομάδα ή αν έπαιξε άσχημα στην πρώτη περίοδο. Και στο φινάλε, όχι δεν την υποτίμησε γιατί το ίδια και χειρότερα τράβηξε η Ντιζόν και στο τρίτο δεκάλεπτο.
Ο Κεραυνός την υποχρέωσε να παίξει άσχημα χάρη στο δικό του πολύ καλό μπάσκετ. Οι παίκτες του Λειβαδιώτη πίεζαν σωστά πάνω στην μπάλα και την έκλεψαν 3 φορές τις οποίες μετέτρεψαν σε εύκολο καλάθι.
Είδαμε να έχουν σωστές αποστάσεις, να κερδίζουν κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ και κυρίως οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο ήταν πανέτοιμοι όπως για παράδειγμα ο Στυλιανού.
Στην δεύτερη περίοδο ήταν λογικό να αντιδράσει η Ντιζόν. Μιλάμε για μία ομάδα που φυσικά και είναι καλύτερη από τον Κεραυνό, αλλά και μόνο που έβλεπες τον προπονητή της να ουρλιάζει και να λέει στα τάιμ άουτ πως «ο αντίπαλος σας κάνει ό,τι θέλει» είναι ένα μεγάλο κέρδος.
Η κυπριακή ομάδα δεν αντέδρασε καλά στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα με εξαίρεση μία καλή επιλογή του Ροζέλ, είδα μία παράβαση 24’’, μία μπούκα του Ρόρι εναντίον 3 που υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και 3 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.
Οι Γάλλοι τα εκμεταλλεύτηκαν και μπήκαν στο ματς.
Όπως μπήκαν όμως, έτσι βγήκαν από τα συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων του Κεραυνού. Αν δεν κάνω λάθος στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν τέσσερα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75. Αυτά δεν ήρθαν τυχαία αφού σωστά διάβασαν την αντιμετώπιση της άμυνας και δημιουργούσαν τις κατάλληλες προϋποθέσεις.
Όσο άλλαζαν στα σκριν οι γηπεδούχοι, τόσο με υπομονή πήγαιναν στο «1on1» που τους εξυπηρετούσε.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χόλστον πήρε την ομάδα στην πλάτη του. Στην επίθεση βρήκε ρυθμό με 6 σερί πόντους ο Αμερικανός.
Η Ντιζόν με το man to man press σε όλο το γήπεδο έκανε την ζωή δύσκολη του Κεραυνού. Αφενός δυσκολευόταν να το διασπάσει και αφετέρου χάλασε το μυαλό τους επιθετικά.
Τι εννοώ; Ακόμη και τις φορές που «έσπαγαν» το press δεν πήγαιναν στο καλάθι με παίκτη περισσότερο, αλλά έπαιζαν με το ρολόι από νωρίς. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην βρίσκουν καθαρή επιλογή. Στην εξίσωση μπήκε η κούραση η οποία έφερε λάθη και τρία «φαλτσοσφυρίγματα» των διαιτητών με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση.
Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και ψυχολογία. Απόλυτα λογικά και τα δύο λόγω περιορισμένου ρόστερ.
ΥΓ: Η αντίδραση του Κεραυνού στην τρίτη περίοδο, αλλά και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος με 67-64, είναι δείγμα πολύ καλά δουλεμένης ομάδας. Σωματικά και πνευματικά.
ΥΓ 2: Οι διαιτητές έπαιξαν «έδρα» στην τελευταία περίοδο. Μόνο αίμα δεν έβγαζαν οι παίκτες του Κεραυνού και στην άλλη πλευρά με το παραμικρό «φρου».
ΥΓ 3: Δεν ξέρω αν θα τελειώσουν την σεζόν στον Κεραυνό οι Ρόρι και Ροζέλ. Πολύ καλοί παίκτες για να μην τους αρπάξει άλλη ευρωπαϊκή ομάδα.