Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 75-63: Πρασίνων ανέβασμα με… τρίφυλλη παράδοση!

0

Η βαθμολογική άνοδος της Ομόνοιας… συνεχίζεται!

Ταυτόχρονα όμως, φτιάχνει τη δική της παράδοση, στα παιχνίδια με τον ΑΠΟΕΛ, καθώς μετά που τον νίκησε πέρσι τρεις φορές, το… διέπραξε και στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο CBF Arena και ταυτόχρονα… πίκρανε και τον μέχρι πριν λίγες μέρες, προπονητή της, το Νικόλα Παπαδόπουλο!

Στο μοναδικό σημερινό παιχνίδι, με το οποίο συνεχίστηκε η πρεμιέρα του δεύτερου γύρου, δίκαια οι πράσινοι του Δημήτρη Κουκούρη, επικράτησαν με 75-63!

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη της Ομόνοιας και ταυτόχρονα, η τρίτη στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια!

Πρώτο ημίχρονο

Δυο μορφές είχε το πρώτο μισό, καθώς σε ένα αργό τέμπο κατά το πρώτο κομμάτι του αγώνα, το σκορ ήταν στο 19-10 για τη γηπεδούχο, που είχε στηριχθεί στην εντυπωσιακά δυνατή της άμυνα, που περιόρισε στους 10 μόλις πόντους τον αντίπαλο τους.

Εντυπωσιακά μπήκε και στη 2η περίοδο η Ομόνοια, που αρχικά πήρε τη διαφορά στους 17 πόντους (29-12) στο 13`! Πολλά τα θέματα για τον ΑΠΟΕΛ, που προσπαθούσε να βρει ισορροπία σε άμυνα και ειδικά, σε επίθεση.

Όμως τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν σε μεγάλο βαθμό και έτσι η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από το +12, για να φθάσει ξανά στους 17, στο 18`, όταν το σκορ πήγε στο 39-22 και ενώ στο 20`, η Ομόνοια προηγήθηκε με 42-29.

Δεύτερο ημίχρονο

Νίχολς και Γκιλ, έδιναν πολλές λύσεις στην επίθεση για την Ομόνοια, αλλά κατά την 3η περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ βελτίωσε πιο πολύ την άμυνα του και σε συνδυασμό με τις λύσεις που εύρισκε στην επίθεση, άρχισε να μειώνει σταθερά και έτσι στο 25`, την έριξε στο καλάθι!

Σκορ 48-46. Όμως στα επόμενα πέντε λεπτά, ο ΑΠΟΕΛ δεν σκόραρε ούτε πόντο! Η Ομόνοια έβαλε 9 και έτσι, με 9-0 σερί, προηγήθηκε στο 30` με 57-46.

Η αστοχία για τους γαλαζοκίτρινους, συνεχίστηκε και στα 3 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου και ενώ το σερί της Ομόνοιας έφθασε στο 13-0. Με το σκορ στο 61-46, πλέον οι πράσινοι είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη, μιας και ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα!

O Α’ΠΟΕΛ έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να διεκδικήσει τη νίκη στα τελικά στάδια. Όμως το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει ως το -6 (69-63).

Τελικά η Ομόνοια, δίκαια επικράτησε με 75-63!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 19-10, 23-19, 15-17, 18-17.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 19-10, 42-29, 57-46, 75-63.

Ομόνοια (Δ. Κουκούρης): Μπριτ 9, Νίχολς 21 (1), Μάρκου 9 (2), Χάφι 5, Γκιλ 17, Γεωργακούδης, Καραπατάκης, Τρετιακόφ 7, Κάμπελ 7 (2).

ΑΠΟΕΛ (Ν. Παπαδόπουλος): Γκάρετ 11, Τόμπσον 3 (1), Τέντι 18, Κούνας 14 (1), Κόφι 3, Γιανναράς 5 (1), Κοιλαράς, Λοϊζίδης, Φράιντεϊ 9 (1).