ΟΜΟΝΟΙΑ: Ο Κουκούρης το κάνει… όπως ο Χένινγκ Μπεργκ

0

Πολύς -και όχι άδικα- ντόρος γίνεται το τελευταίο διάστημα σε ποδοσφαιρικά στέκια και συζητήσεις για τις επιλογές του προπονητή της ποδοσφαιρικής Ομόνοιας, Χένινγκ Μπεργκ που προωθεί και δίνει σημαντικές ευκαιρίες εμπιστευόμενος νέους Κύπριους.

Κι’αν σας λέγαμε πως εκτός από τον Νορβηγό, η Ομόνοια έχει και τον Ελλαδίτη Μπεργκ της; Απλά αυτός είναι συνάδελφος, προπονητής καλαθόσφαιρας και ονομάζεται Δημήτριος Κουκούρης.

Ο κόουτς των τριφυλλοφόρων χτίζει το δικό του… πράσινο φυτώριο και οι αριθμοί είναι εκεί για να τον επιβεβαιώσουν. Οι πράσινοι στη μεγάλη νίκη με 74-61 επί του Απόλλωνα είχαν στο παρκέ για πάνω από 25 λεπτά τους Τρετιακόβ, Γεωργακούδη και Πηλακούτα οι οποίοι είχαν σημαντικότατη συμβολή στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τρετιακόβ, 27 λεπτά 7 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ – Γεωργακούδης, 26 λεπτά 9 πόντοι (3/4 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ – Πηλακούτας 27 λεπτά 11 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Σε αυτούς προσθέστε και τα 17 λεπτά του Δημήτρη Καραγιάννη, 10 του Καραμπατάκη και σχεδόν 7 του Παύλου Στυλιανού. Και μιλάμε για εντός έδρας ντέρμπι και σημαντικό χρόνο, όχι garbage time σε ματς που έχει κριθεί. Παρόμοια δείγματα και στην πρώτη αγωνιστική, αφού παρά το γεγονός πως οι πράσινοι βρέθηκαν σε κακό βράδυ, Τρετιακόβ, Γεωργακούδης και Πηλακούτας έμειναν 32, 25 και 19 λεπτά αντίστοιχα στο παρκέ με τον Παναγίδη να παίρνει άλλα 10.

Σύμφωνοι, η αντιπαραβολή με τον Μπεργκ είναι υπερβολική όμως μόνο χαρά και ικανοποίηση μπορεί να προκαλεί το γεγονός ότι η Ομόνοια στηρίζεται σε Κύπριους καλαθοσφαιριστές και μάλιστα ελπιδοφόρους.