Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 97-87: Δεύτερη νίκη για τον Λίνο

0

Με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος νίκησε τον ΠΑΟΚ και βλέπει το… σανίδι να γίνεται στέρεο και να πατά καλά!

Ζήτημα θέλησης, ζήτημα πάθους. Ο Πανιώνιος ήξερε, ειδικά μετά τη νίκη του Ρεθύμνου επί του Άρη, ότι ο αγώνας με τον ΠΑΟΚ ήταν… μονόδρομος. Ήθελε τη νίκη, για να μην χάσει έδαφος, γιατί δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες και τα κατάφερε, κάνοντας απίστευτο τέταρτο δεκάλεπτο. Για να φτάσουν στο 97-87, χρειάστηκε να πετύχουν 35 πόντους οι «κυανέρυθροι» και να δεχθούν 19 στην τελευταία περίοδο.

Οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν το… τέλειο παιχνίδι. Με τον Ντουρέν να πετυχαίνει 22 πόντους (με 8/11 σουτ), τον Σάμιουελς να προσθέτει άλλους 21 (με 6/11 σουτ) και τον Λι να φτάνει στους 20 (με 9/10 σουτ), πώς να έχαναν; Σούταραν με 41% στα τρίποντα, 62% στα δίποντα και 82% στις βολές. Προσθέστε και τους 11 πόντους και ταυτόχρονα 7 ασίστ του Πάσαλιτς και τους 18 του ΜακΓκιλ (με 5/9 σουτ) κι έχετε την εικόνα της απόλυτης επιθετικής λειτουργίας.

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πρέπει να αναρωτηθεί γιατί οι παίκτες του αδιαφόρησαν για τα αμυντικά τους καθήκοντα, προσεγγίζοντας το παιχνίδι μόνο από την επίθεση. Ο Μπεστ… δικαίωσε το επίθετό του, ο Ουίγκινς με τον Μαργαρίτη ήταν καλοί στο μπροστά μέρος του γηπέδου, ο Νόουλς άγγιξε το νταμπλ – νταμπλ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ), όμως το πρόβλημα ήταν ότι δεν κατόρθωσαν να σταματήσουν τον αντίπαλό τους. Και 35 πόντοι σε μια περίοδο, από τον Πανιώνιο, όχι κάποια ομάδα της Ευρωλίγκας, ή του ΝΒΑ, σηματοδοτεί πρόβλημα…

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87.