Πάντα υπάρχει ένας…

0

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια νίκη δια πυρρός και σιδήρου απέναντι στον καλά διαβασμένο Ολυμπιακό σε ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία όχι γιατί έκρινε κάποιο τίτλο αλλά επειδή ο Ταϊρίς Ράις φιλοδώρησε τους «ερυθρόλευκους» με 41 πόντους! Ο Αμερικάνος δικαιολόγησε στο απόλυτο την επιλογή της απόκτησης του το καλοκαίρι καθώς αν θυμάστε όλη η επιχειρηματολογία γύρω από το όνομα του στεκόταν στο γεγονός πως είναι ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ και θέλει τη μπάλα.

Ένας παίκτης που μπορεί να πάρει την ευθύνη από τον Καλάθη και να κρίνει έναν αγώνα δηλαδή. Τελικά, έμελλε να το κάνει στο πιο σημαντικό ματς της σεζόν (έως τώρα). Αδυνατώ να πιστέψω πως θα κέρδιζε ο Παναθηναϊκός με την εικόνα που είχε στο χθεσινό ματς χωρίς τον αφιονισμένο Ράις. Σε μια βραδιά που τίποτε δεν του πήγαινε, με τον Καλάθη να είναι κακός στην επίθεση, τον Φριντέτ ακόμη χειρότερος, τη διαιτησία να δίνει τα σπόρια και τα κουκούτσια στον Ολυμπιακό και το «τριφύλλι» μπερδεμένο μόνο ένας τέτοιος παράγοντας θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.

Ο Ράις, λοιπόν, πήρε από χθες μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά των Παναθηναϊκών που τον είδαν να κάνει σκόνη και θρύψαλα τον αιώνιο αντίπαλο που δεν κατάφερε να βρει κανένα γιατρικό στην αντιμετώπιση του. Το «daddy cool» που έπαιζε στα ηχεία για τον Ρίβερς μάλλον θα βρει καινούργιο πρωταγωνιστή καθώς ο Ράις ξεπέρασε και τις επιδόσεις του Κέι Σι.

Τώρα αν ψάξουμε για ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο οφείλουμε να σταθούμε στο γεγονός πως ο Παναθηναϊκός νίκησε σε μια κακή βραδιά ένα τόσο σημαντικό ματς. Αυτό δείχνει μέταλλο, χαρακτήρα και σημαίνει πάρα πολλά καθώς είναι μεγίστης σημασίας να παίρνεις τα δύσκολα ματς όταν δεν είσαι καλός. Μόνο έτσι μπορείς να βγεις στο ξέφωτο της βαθμολογίας. Πλέον, το «τριφύλλι» φιγουράρει στην τέταρτη θέση ισοβαθμώντας με ΤΣΣΚΑ και Μακάμπι που έχουν καλύτερη διαφορά πόντων. Με το 8-4 μπαίνει σε μια εξάδα αγώνων φωτιά και έχει το …μαξιλαράκι για να αντιμετωπίσει τις κακοτοπιές κόντρα σε Μπαρτσελόνα, Φενέρ, Μακάμπι, Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ και Αρμάνι.

ΥΓ: Πολύ σημαντικός παράγοντας στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού ο Ντίνος Μήτογλου. Λογικά θα μπορούσε να παίξει παραπάνω.

ΥΓ2: Τεράστια ώθηση για τον Παπαγιάννη το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση και η βολή που σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη (97-93).

ΥΓ3: Πολύ καλός και διαβασμένος ο Ολυμπιακός. Βελτιωμένος και σοβαρός όπως αναμενόταν για αυτό το ματς. Καλός ο Κεμζούρα αλλά η αλλαγή στο σχήμα στην παράταση δεν του βγήκε, όπως επίσης όταν σου βάζει ένας παίκτης 41 πόντους τότε κάτι δεν κάνεις σωστά.

ΥΓ4: Όταν ένας παίκτης έχει κατακτήσει μόνος του την Ευρωλίγκα του 2014 τότε περιμένεις να κάνει κάποια πολύ μεγάλα ματς. Ο Ράις όπου και αν έπαιξε ήταν πρωταγωνιστής.

ΥΓ5: 11 ασίστ σε 45 λεπτά; Απίστευτα μικρός αριθμός για τον Παναθηναϊκό. Από την άλλη πέντε λάθη σε 45 λεπτά; Και αυτό τρομερό στοιχείο.

YΓ6: Απίστευτη ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ αν εξαιρέσεις τη μαλ…ια με τα καπνογόνα που ανάγκασε τον ίδιο τον Πιτίνο να ζητήσει από τους πέντε – δέκα απερίσκεπτους να σταματήσουν.